21 Mart 2008 00:00

İnsana insanı anlatıyorlar

Akhisar Değişim Tiyatrosu (ADT), 1998 yılında penye sektöründe çalışan işçilerin sorunlarını dile getirmek için sahneledikleri ...

Paylaş

Akhisar Değişim Tiyatrosu (ADT), 1998 yılında penye sektöründe çalışan işçilerin sorunlarını dile getirmek için sahneledikleri Yazar Gülsüm Cengiz’in “Makas Kesmez İğne Dikmez, Olmasa Ellerimiz” adlı oyunuyla kuruluşunu gerçekleştiren amatör bir tiyatro topluluğu. ADT, 10 yıllık süre içerisinde her yaş ve meslekten yüzlerce genç yaşlı, kadın erkek, işçi işsiz, esnaf ve memurun sanatsal faaliyet üretimine yol açmış bir topluluk.
Topluluk, kuruluşundan sonraki yıllarda kendi bünyesinde “Mahmut ile Yezida”, “Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz”, “Kadınlık Bizde Kalsın”, “Komşu Köyün Delisi”, “Kamyon”, Çıraklık Eğitim Merkezi öğrencileriyle “Çekiç ve Titreşim”, “Keşanlı Ali Destanı”, “Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım”, Kız Meslek Lisesi öğrencileriyle “Mendilimde Gül Oya” ve “Sacide”, Endüstri Meslek Lisesi öğrencileriyle “Madalyonun İki Yüzü” adlı oyunları sahneledi. ADT bu sezonda yazar Turgut Özakman’ın “Darılmaca Yok” oyununu güncelleyerek önümüzdeki ay sahnelemeye hazırlanıyor. ADT, sadece tiyatro yapmakla kalmayan bir topluluk aslında. 2006 yılında Çağlak Festivali kapsamında 340 kişilik gençlik kadrosu ile “Savaşa Hayır! Sanata Evet!” sloganı altında beş gün boyunca tiyatro oyunları, dramalar, müzik dinletileri, dans gösterileri ve spor gösterileri gerçekleştirmiş.
Yine 2007’de Çağlak Festivali’nde “Küresel Isınmaya Karşı Bir Damla Sanat” sloganıyla yedi gün boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiş. ADT, toplumda organ ve kan bağışı konusunda duyarlılık oluşturmak için sağlık kuruluşları ile Akhisar’da ve çevresinde dramalar sergilerken aynı zamanda Akhisar’daki sendika, dernek ve benzeri kurumlara kültür-sanat faaliyetleriyle elinden geldiğince destek sunan bir topluluk. 10 yıllık süreç içerisinde hem ADT bünyesinde, hem de ADT’den çıkan diğer tiyatro toplulukları ve okul tiyatro grupları olmak üzere binlerce kişiye tiyatro yapma olanağı sunmuş.
Aynı zamanda bir eğitim emekçisi olan yönetmen Nergis Tosuner, ADT’nin amatör bir topluluk olup, tüm giderlerini kendisi karşıladığını ifade ediyor. Tosuner, amaçlarının ‘insana insanı insanca anlatmak’ olduğunu belirterek, “İnsanlara güzel mesajlar verebilme, toplumda tiyatro bilincini yaymak ve kültürel açıdan topluma iyi şeyler katabilmek adına tiyatro yapıyoruz” diyor.
Sahne Amiri Miray Şahin, Akhisar’da amatör tiyatro topluluklarının son yıllarda arttığını, 5-10 yıl öncesine göre halkın tiyatroya ilgisinin daha iyi olduğuna dikkat çekiyor. Şahin, özellikle gençlerin tiyatroya ilgilerinin çok iyi olduğunu belirterek, “ADT’de olduğu gibi diğer tiyatro toplulukları da hemen hemen gençlerden oluşuyor. Biz, özellikle gençlere, çocuklara tiyatroyu sevdirmek, onları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak, sosyal bir gruba katarak sanat sevgisi oluşturmak perspektifiyle çalışıyoruz” diyor. Yönetmen Tosuner, sahnelemek istedikleri oyunları toplumun gerçeklerinden yola çıkarak, onun yaşamını yansıtmasına ve toplumsal değişim için mesajlar içermesine dikkat ederek seçtiklerini belirterek, bu sezon yazar Turgut Özakman’ın yazdığı “Darılmaca Yok” oyununu sahnelemeye hazırlandıklarını söylüyor. Tosuner, oyunun yıllar önce yazılmasına rağmen güncelliğini koruduğunu ve epik tiyatroya güzel bir örnek olduğunun altını çizerek, “Toplumsal yapıyı eleştiren bir oyun, bir bölümünü de güncelden yola çıkarak biz yazdık. ADT’nin hazırladığı her oyunda kadromuz değişiyor, sanata, tiyatroya ilgi duyan herkesin oyuncu olmasına kapı açıyoruz” diyor. “Darılmaca Yok” isimli oyunları 19 Nisan’da Akhisar’da sahnelenecek. Sahne amiri Miray Şahin, oyunu ayrıca Gölmarmara ve Soma ilçeleriyle Beyoba Kasabası’nda sahnelemeyi planladıklarını belirterek, “ADT’nin kurucusu ve bugüne kadar birçok oyuna yönetmenlik yapmış olan Kemal hocamıza (Kemalettin Pehlivan) teşekkür ediyoruz” dedi. (Akhisar/EVRENSEL)
Kenan Çetin
ÖNCEKİ HABER

Mikail Aslan’dan Simya

SONRAKİ HABER

Şehre inip ağaca çıkan dağ aslanı operasyonla indirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa