21 Mart 2008 00:00

Savaş karşıtı gösterilerde 200 kişi tutuklandı

ABD Başkanı George Bush, beşinci yılını dolduran Irak savaşıyla ilgili “pişmanlık duymadığını ve ABD’nin zafer yolunda olduğunu” söylerken ABD’deki savaş karşıtı gösterilerde 200’den fazla kişi tutuklandı.

Paylaş

ABD Başkanı George Bush, beşinci yılını dolduran Irak savaşıyla ilgili “pişmanlık duymadığını ve ABD’nin zafer yolunda olduğunu” söylerken ABD’deki savaş karşıtı gösterilerde 200’den fazla kişi tutuklandı. Protestocular, ülke genelinde yaptıkları gösterilerde trafiğin akışını engellemeye ve hükümet binalarının girişini kapatmaya çalıştı.
ABD’nin başkenti Washington’da, yaklaşık 100 gösterici pankartlar taşıdı ve ABD Başkanı George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney aleyhine sloganlar attı. Göstericilerin savaşın maliyetini vurgulamak için ABD vergi toplama kurumu IRS’nin girişlerini kapama girişimi üzerine polis 32 kişiyi tutukladı. Ayrıca resmi bir kurumun binasının önünde 30 kişinin daha göz altına alındığı belirtildi.
San Francisco’da ise iş merkezi olan bir caddede, izinsiz mülke girme, tutuklamaya karşı koyma ve trafiği engelleme gibi çeşitli gerekçelerle 143 kişi tutuklandı. Gösterilerde ünlü Golden Gate Köprüsü’ne büyük bir pankart açan 4 kadının da tutuklandığı ve daha sonra serbest bırakıldığı ifade edildi.
New York’ta, “Granny Barış Tugayı”na üye 30 kişilik bir grup Times Meydanı’nda toplandı ve el ele tutuşarak askerlerin eve dönmesi çağrısında bulundu. Boston da ise polis, vahşice öldürülmüş Iraklı siviller, yasta bir Iraklı ile bir Amerikalı ve öldürülmüş bir Amerikalı asker kılığına girerek askere kayıt merkezinin girişine yatan 5 kişiyi tutukladı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Cheney Afganistan’da

SONRAKİ HABER

Bakan Hulusi Akar, ABD'li yetkililerle Suriye'yi görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa