21 Mart 2008 00:00

Sendikaların
ateşle
imtihanı

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Tasarısı metni Meclis’te basılarak, üyelere dağıtılırken, Emek Platformu’nun eyleminin ardından “yeniden görüşebiliriz” mesajı veren ve önceki gün işçi ve işveren, dün de memur konfederasyon başkanları ile görüşen Çalışma Bakanı Faruk Çelik, tasarı ile hak kaybı olmadığını ileri sürdü.

Paylaş

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Tasarısı metni Meclis’te basılarak, üyelere dağıtılırken, Emek Platformu’nun eyleminin ardından “yeniden görüşebiliriz” mesajı veren ve önceki gün işçi ve işveren, dün de memur konfederasyon başkanları ile görüşen Çalışma Bakanı Faruk Çelik, tasarı ile hak kaybı olmadığını ileri sürdü. Bakan Faruk Çelik başkanlığında, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Başkanı Salim Uslu, TİSK Başkanı Tuğrul Kudadgobilik ile uzmanların ve bürokratların katıldığı toplantı 4.5 saat sürdü. Salim Uslu’nun yarım saat erken gelip, bakan ile görüştüğü toplantı sonrası açıklama Bakan Çelik’ten geldi. Sendikacılarla birlikte kameraların karşısına geçen Bakan Çelik, geniş kapsamlı, teknik heyetlerin de katıldığı ve konuyu enine boyuna tartıştıklarını söyledi.
Nihai karar pazartesiye kaldı
Gelinen noktada sosyal tarafların kendi değerlendirmelerini yapacağını, değerlendirmelerin iki gün daha sürdükten sonra, 24 Mart Pazartesi günü saat 15.00’te yeniden bir araya geleceklerini belirten Bakan Çelik, nihai açıklamayı o zaman yapacaklarını söyledi. Toplantının, “verimli geçtiğini” belirten Çelik, ısrarlı sorulara rağmen üzerinde uzlaşma sağlanan maddeleri açıklamaktan kaçındı. Gerekçe olarak da “mutabakat sağlanan maddeler olduğu gibi, üzerinde gerçekten çalışılması gereken hususlar da olmasını” gösteren Bakan Çelik, bu konuda “bilgi vermemek” için mutabakatları olduğunu söyledi. Bakan Çelik, uzlaşılan konular için tasarının komisyona geri çekilip çekilmeyeceği sorusu üzerine geri çekilmeyeceğini, gerekirse önergelerle değişiklik yapabileceklerini savundu. Çelik, “Uzlaşma var diyebilir miyiz” sorusu üzerine de “Yüzlerin çok ağırlıklı olarak güler yüzlü olduğunu görüyorsunuz, olumlu. Karşı olunan maddelerin de sahiplenilen maddelerin de olmasını saygıyla karşılamak gerekiyor. Bu diyalogu sürdürerek neticeye doğru hep birlikte varacağız” diye konuştu. Kendisinin, “Ana parametrelerde geri adım atılırsa bu, reform değil, efor olur” sözünün, sendikaların da “geri adım” değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine Bakan Çelik, “Kimse kimsenin hak gaspıyla meşgul değil, zaten bu olgunluk içerisindeyiz” iddiasında bulundu.
Kumlu: Tek başımıza karar veremeyiz
Daha sonra söz alan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, mutabakat sağlanan konularla ilgili teknik ekibin hazırlıklarını yapacağını, bu çalışmanın sonucunu 24 Mart Pazartesi günü EP’de değerlendireceklerini, daha sonra da Bakan Çelik’le bir araya gelerek, nihai kararlarını vereceklerini ifade etti.
Soruları yanıtlayan Kumlu, platform ile görüşmeden kendi başlarına “evet” ya da “hayır” deme şanslarının olmadığını söyledi. “Hükümetin geri adım atıp atmadığı” yönündeki soru üzerine de Kumlu, “Burada ileri, geri adım yok. Karşılıklı olarak elimizden gelen çabayı gösterdik. İnşallah iyi netice alacağız diye düşünüyorum” diye konuştu.
Toplantıda neler oldu
Edindiğimiz bilgilere göre toplantıda, prim gün sayısının 9 bin gün yerine, 8 bin olması, prim gün sayısını dolduranların 65 yaşını beklemeden emekli olmaları konusunda “uzlaşma” eğilimi oluştu. Emeklik yaşının kademeli olarak 65’e çıkarılmasını öngören ve 2008’den sonra sigortalı olacaklar için öngörülen her yıl için 100 günlük sürenin 50 gün olması, böylece 65 yaşında emeklilik süresinin daha ileri atılmasının söz konusu olacağı ifade ediliyor. Yine mevcutta memurlarda 75, işçi ve esnafta 65 olan ve tasarıda üç kesim için de 50’ye indirilen aylık bağlama oranları konusunda sendikacılar 65’te ısrar ederken, hükümet buna yanaşmadı. Sendikacıların, emekli aylıklarında güncelleme katsayısının yüzde 30 oranında uygulanmasına ilişkin tasarıdaki hükmün yüzde 100 olması konusundaki önerileri de kabul görmedi. Halen memurlar için ortalama yüzde 3, SSK’lılar için yüzde 2.6 olan ve tasarıda da yüzde 2’ye indirilen aylık bağlama oranları konusunda da alternatif öneriler görüşülürken, henüz bir ortaklaşma olmadı.
Mevcutta 6 ay olan, işsiz sigortalının sağlık hizmetlerinden yararlanma süresinin tasarıda 10 güne düşürülmesi de itiraz edilen başka bir madde oldu. Sendikacılar mevcut uygulamanın sürmesini önerirken, bakanlık bu sürenin bir ayın üzerine çıkabileceği, ancak mevcudun çok olduğu görüşünde.
Emek Platformu üyelerinin hangi konularda uzlaşacağı ise 24 Mart Pazartesi günü netleşecek. (Ankara/EVRENSEL)

Temel bakışta esneme yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında, SSGSS tasarısı üzerine ikinci görüşme dün memur konfederasyonları başkanları ile oldu. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, BASK Genel Başkanı Resul Akay ile Memur-Sen Genel Sekreteri Ali Küçükkösen ile bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarının katıldığı toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Çelik, bazı konfederasyon başkanlarının “ilgileri ve bilgileri olmadığı konuda konuştuklarını” ileri sürdü. Henüz netice alınması için erken olduğunu belirten Çelik, “olumlu bir görüşme” dedi.
Edindiğimiz bilgilere göre, işçi konfederasyonları ile yapılan görüşme sonuçları memur konfederasyon başkanlarına iletildi. Görüşmeler Emek Platformu’nun değişmesini istediği 19 madde üzerinden yürütüldü. Bakanlığın, emeklilik için prim gün sayısının 8 bine inmesine olumlu baktığı ancak özellikle sağlık başta olmak üzere temel konularda değişikliğe yanaşmadığı öğrenildi. Görüşmelerin bugün de emekli temsilcileri ile devam etmesi bekleniyor.
Sultan Özer
ÖNCEKİ HABER

Tadilat yapılmasın SSGSS geri çekilsin

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa