21 Mart 2008 00:00

Tadilat yapılmasın SSGSS geri çekilsin

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek İstanbul Platformu, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasa Tasarısı’nda tadilatın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, tasarının geri çekilmesini istedi.

Paylaş

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek İstanbul Platformu, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasa Tasarısı’nda tadilatın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, tasarının geri çekilmesini istedi.
Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube binasında düzenlenen basın toplantısında Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu adına konuşan Harb-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Hüseyin Över, hükümetin eylemlerin ardından yasada geri adım atmış gibi göründüğünü söyledi. Görünüşe rağmen tasarıda yüzeysel değişiklikler yapılacağını herkesin bildiğini kaydeden Över, “Bunlara prim verilmemeli. Değişiklik değil yasa tasarısı geri çekilene kadar mücadele edilmeli” dedi. Toplantıda Diş Hekimleri Odası adına konuşan Fatma Balpetek ise AKP’nin kapatılma davası tartışmaları ile emekçilerin SSGSS’ye karşı mücadelesinin üzerinin örtülmeye çalıştığına dikkat çekti. Balpetek, tasarının tamamen geri çekilmesi için mücadele etme gerekliliğini vurguladı.
Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu adına açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Yöneticisi Dr. Nazmi Alkan da yasanın halkın her kesiminden tepki gördüğüne dikkat çekti. Yapılan son görüşmelerle yasanın temel parametrelerinin değişmeyeceğini söyleyen Alkan, yasada yapılacak tadilatın talebi karşılamasının mümkün olmağını belirtti. Alkan, bu temel parametrelerin emeklilik yaşının ve prim gün sayısının düşürülmesi, emeklilik maaşlarının artırılması, nüfus cüzdanına sahip herkesin sağlık hizmetlerinden eşit, ücretsiz ve nitelikli olarak yararlanabilmesi gibi maddeler olduğunu ve bu maddelerde yapılacak olan değişikliklerin kabul göreceğini kaydetti.
13-14 Mart’ta Emek Platformu’nun yaptığı eylemlerin toplumun her kesiminin desteğini aldığını belirten Alkan, “Bu koşullarda Emek Platformu bileşenlerinin SSGSS Kanun Taslağı’nda yapılacak sınırlı bir tadilatı kabul etmesi bu desteği ve güveni yok edecektir. Bugün, sağlık ve sosyal güvenlik hakkımız için en büyük güvencemiz kendi gücüne güvenen ve iradesini ortaya koymaktan çekinmeyen bir emek hareketidir” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

TEKEL işçisine bilim desteği

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa