21 Mart 2008 00:00

Sıkıysa şimdi gel

Antakya’da, arazilerinin belediye tarafından istimlak edilmesine tepki göstererek yürüyüş yapan köylüler, eylem sonrasında belediye önüne siyah çelenk bıraktı.

Paylaş

Antakya’da, arazilerinin belediye tarafından istimlak edilmesine tepki göstererek yürüyüş yapan köylüler, eylem sonrasında belediye önüne siyah çelenk bıraktı.
Antakya Belediyesi tarafından hazırlanan yeni imar projesi kapsamında 700 hektarlık alan imara açılmış ve bu alan içerisinde kalan bölgedeki köylülere ait arazilerin bir kısmı belediye tarafından Kamu Ortaklık Payı ve Devlet Ortaklık Payı kesintileri kapsamında istimlak edilmişti. Yapılan istimlak çalışmalarına tepki gösteren köylüler, protesto eylemi düzenledi. Antakya Vali Ülgen Alanı’nda toplanan Doğanköy, Kisecik, Günyazı ve Saraycık köyü sakinleri, üzerinde “Toprağa uzanan eller kırılsın”, “Sadaka değil toprağımızı istiyoruz”, “Toprak bizim hakkımız, söke söke alırız” yazılı pankartlar açarak, yürüyüşe geçti.
Toprağımızı elimizden alamazsınız
Sık sık “Başkan şaşırma sabrımızı taşırma”, “Kahrolsun başkan”, “Tapulu malımız söke söke alırız”, “Toprağa uzanan eller kırılsın” sloganlarının atıldığı yürüyüşten sonra Cumhuriyet Alanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önüne gelen köylüler adına konuşan Saraycık köyü sakinlerinden İhsan Yılmaz, “Yüzyıllardır ektiğimiz, emek verdiğimiz topraklarımızın, ağaçlarımızın hesabı masa üstünde yapılarak, talan mantığı ile elimizden alınmaya çalışılıyor. Çarpık kentleşmenin faturası bizlere çıkartılıyor. Çarpık ve programsız kentleşmenin sorumlusu bizler miyiz. Bunun faturası neden bize kesiliyor. Modern bir şehir kurmak adına ağaçlarımız, toprağımız elimizden alınamaz. Bu hangi insafa sığar. Köylünün arazisi ile uğraşmayı bırakın, geçimini bu topraklardan sağlayan 6 bin insanı mağdur etmeyin. Adil olmayan bu uygulamayı derhal iptal edin. Dedelerimizden kalan ve yüzyıllık gelir kaynağımız olan zeytin ağaçlarımızın yok edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu. İmara açılan 700 hektarlık alanla ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten köylüler, polisin ablukaya aldığı Antakya Belediyesi önüne siyah çelenk bıraktı. (Hatay/EVRENSEL)
Hülya Kadi/Diren Zorlucan
ÖNCEKİ HABER

‘Kadına şiddet önlenebilir sağlık sorunu’

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa