21 Mart 2008 04:00

‘Kadına şiddet önlenebilir sağlık sorunu’

Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (HÜKSAM) birlikte düzenledikleri Kadın Sağlığı Kongresi, Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde başladı.

Paylaş

Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (HÜKSAM) birlikte düzenledikleri Kadın Sağlığı Kongresi, Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde başladı. Bu yıl ilki gerçekleştirilen konrgrenin ana başlığı “Kadına Yönelik Şiddet”.
Kongrede TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu adına söz alan Hülya Biriken, şimdiye kadar kadın sağlığının üreme sağlığı ile eşdeğer görüldüğünü söyleyerek sosyal ve politik süreçlerin kadın ve sağlığı üstündeki etkisinin ihmal edildiğini dile getirdi. “Dünyaya yapılan bütün müdahaleler, savaş, yoksulluk, eşitsizlikler ilk ve en çok kadını vuruyor” diyen Biriken, neoliberalizmin sağlığı piyasalaştıran anlayışında kadınlara yer olmadığını belirtti.
HÜKSAM Müdürü Ayşe Akın, kadına yönelik şiddetin bir insan hakları ihmali olduğunu söyleyerek kaynağında toplumsal cinsiyet ayrımcılığının olduğunun altını çizdi. Akın, “Kadına yönelik şiddet önlenebilir bir sağlık sorunudur” dedi.
Türkiye’de aydınların kadın-erkek ilişkisine ilişkin ait değerler sistemini değiştirmeye dönük söylemlerini “halk ne der?” kaygısı ile geri planda tutmayı alışkanlık edindiklerini söyleyen TTB Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy, “Bizi uzayın derinliklerine götüren erkek rasyonelliğimiz, dünyayı birkaç kez yok edecek çekirdek silahlarının, açlıktan, susuzluktan kırılan milyonlarca Afrikalı çocuğun, pisliğe bulanan doğanın da sorumlusu. Şu kocamız dünyamızda eksik olan bir şey var: Kadın parmağı” dedi. “Türkiye’de kadın çalışmalarında sağlık nerede?” başlıklı oturumda söz alan ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yıldız Ecevit, kapitalizmde var olan kadın erkek eşitsizliğinin ataerkillik ile büyüdüğünü belirterek, sağlık hizmetini alanların arasında eşitsizliğin cinsiyetin yanında sınıfsal, etnik ve kır-kent kökenine göre farklılaştığını kaydetti. “
Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi’nden Serpil Sancar Üşür, kadınların sağlıklarından önce estetiği düşünür hale getirilmek istendiğini vurgulayarak buna “90-60-90 Stratejisi” adını verdiğini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

GÜNCEL

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa