Kürt sorununun çözümü için ne yapılmalı? 13

Kürt sorununun çözümü için ne yapılmalı? 13

Fotoğraf: Menderes Çınar

Diyalog esas alınsın


Baki Çınar (Haber-Sen Genel Başkanı)
Bu ülkenin emeğiyle geçinen insanları olarak öncelikle şiddetin her türlüsünü reddediyoruz. İnsanların hangi gerekçeyle olursa olsun öldürülmesine karşı çıkıyoruz. Savaşın ekmeğimizi daha da küçülttüğünü ve geleceğimizi kararttığını biliyoruz. Ülkede ve dünyada barışın sağlanması için barışın sesine ses veriyoruz. En son 15 Mart’ta Irak’ın işgalinin 5. yılında ABD emperyalizminin kanlı politikalarını lanetlemek için Kadıköy Meydanı’nda idik. Kürt sorununu algılama biçiminden kaynaklı olarak uygulanan şiddete dayalı yöntemlerin kan ve gözyaşından başka bir şey getirmediğinin artık görülmesi gerekmektedir. Şiddete dayalı yaklaşım çözüm üretmek yerine sorunu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmemektedir. Bu ülkenin insanları yüzyıllardır barış içinde kardeşçe yaşamıştır. Bunu bozmaya ve insanlar arasına düşmanlık tohumları ekmeye yönelik her politikaya karşı tavır alıyoruz. ABD’nin Ortadoğu’ya yönelik kirli ve kanlı hesapları olduğu gün gibi ortada. AKP Hükümeti’nin ABD ile arasındaki sımsıkı ilişki, Kürt sorunu üzerinden Türkiye’yi de Ortadoğu bataklığına sürüklemeye çalışıyor. Bu emperyalist senaryonun parçası olmak, akan kana ortak olmak demektir. Kürt sorunu bu ülkenin sorunudur ve çözümü de burada olmalıdır. Bu ülkenin insanlarının aklı ve vicdanı çözüm üretecek yetidedir. Barışı ve kardeşliği esas alan bir dil ve yaklaşım ile bu sorun çözülecektir. Yeter ki, öncelikle şiddeti çözüm yolu olarak gören anlayışa son verilsin. Silahların susturulduğu ve diyalogun tüm yollarının deneneceği bir yaklaşım esas alınsın. Emekçiler olarak bu ülkede herkesin barış içerisinde, bir arada, kardeşçe yaşayabilmesi için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. (BİTTİ)

İLGİLİ HABERLER

20 Ekim 2018 17:55
Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalardan ekonomik kriz gerekçesiyle çıkarılan kadınlar çalışma koşullarını ve geçim sıkıntılarını anlattı.
20 Ekim 2018 17:16
Afganistan'da milletvekili seçimleri için halk sandık başına gitti. Oy kullanma işlemleri sırasında Kabil'de intihar saldırısı yaşandı.

Toplam Query: 35