23 Mart 2008 00:00

Nükleer bir dünya peşindeler

İngiltere ve Fransa’nın yeni nesil nükleer enerji santralleri inşa edip bu teknolojiyi tüm dünyaya ihraç etmek için anlaşmaya vardıkları iddia edildi.

Paylaş

İngiltere ve Fransa’nın yeni nesil nükleer enerji santralleri inşa edip bu teknolojiyi tüm dünyaya ihraç etmek için anlaşmaya vardıkları iddia edildi. İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesinin internet sitesinde dün Patrick Wintour imzasıyla yayınlanan haber analizde, iki ülke arasındaki anlaşmanın önümüzdeki hafta gerçekleşecek “Arsenal Zirvesi”nde açıklanacağı ileri sürüldü.
Haberde, Londra’daki zirvede bir araya gelecek olan İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile Fransa Başbakanı Nicolas Sarkozy’nin “iklimsel değişimle mücadele” kapsamında yeni nükleer santrallerin kurulması anlaşmasını duyuracağı belirtildi. Wintour, Fransa’nın elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 79’unu nükleer santrallerden elde etmesine karşın İngiltere’nin kullanım süreleri dolmak üzere olan nükleer santralleriyle elektrik enerjisinin yüzde 20’sini karşıladığına dikkat çekti. Bu nedenle İngiltere’nin Fransa’nın bu konudaki teknolojik deneyiminden yararlanmak istediğini kaydeden Wintour, “Brown, bu işbirliğinin, önümüzdeki 15 yıl içinde diğer ülkelere nükleer santraller satabilmek için Fransa ile birlikte çalışabilecek vasıflı İngiliz işgücünün yaratılabileceğini umuyor” ifadesini kullandı.
Çevreciler karşı çıkıyor
The Guardian’ın haberinde, İngiltere’nin bu hafta, içlerinde Fransız EDF şirketi tarafından tasarlanan Areva’nın da bulunduğu dört nükleer reaktör için lisans verme sürecini başlattığı ifade edildi. Haberde, Fransa ve İngiltere’nin bu planının nükleer santrallerin tehlikeli ve kirli olduğunu savunan kişiler nedeniyle ihtilaflı olduğu belirtilirken bu çevrelerin hükümetten karbon salınımını 2050 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermesini istedikleri belirtildi. Ayrıca yeni kurulacak nükleer santrallerin kurulum maliyetinin kim tarafından karşılanacağının ve atık sorununun nasıl çözüşeceğinin de hükümete sorulan sorular arasında yer aldığı kaydedildi.
Wintour, nükleer enerji endüstrisinin geleceğin kârlı alanlarından birisi olacağı yönündeki görüşlerin arttığını vurgulayarak, İngiltere’nin doğal gaza ve petrole dayanmayan enerji kaynağı arayışı için ayırdığı 7 milyon sterlinlik payın en büyük talibinin, ülkenin en büyük nükleer reaktör operatörü olan British Energy şirketi olduğuna dikkat çekiyor. (DIŞ HABERLER)

Fransa nükleer silahları azaltacakmış

Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy, ülkesinin havadan atılan nükleer silahlarının sayısını üçte bir oranında azaltacağını söyledi. Ancak Sarkozy, Fransa’nın nükleer caydırıcılığı “bir hayat sigortası poliçesi” olarak gördüğünü de sözlerine ekledi. Nükleer silahlarla donatılmış yeni denizaltı Terrible’ın hizmete girişi için düzenlenen törende konuşan Sarkozy, havadan atılan savaş başlıklarının üçte bir oranında azaltılmasıyla geride çoğu denizaltılarda olmak üzere 300’den az savaş başlığı kalacağını kaydetti. Sarkozy bu sayının “soğuk savaş” döneminde sahip oldukları maksimum kapasitenin yarısı olduğunu belirtti. Fransa’nın artık gerçekçi bir işgal tehdidiyle karşı karşıya bulunmadığını söyleyen Sarkozy, buna karşın “Avrupa’nın güvenliği söz konusu” dedi. Sarkozy, nükleer silahlara sahip ülkelere bu silahları azaltmaları, ABD ve Çin’e de 1996’da imzaladıkları Kapsamlı Nükleer Denemeleri Yasaklama Anlaşması’nı onaylamaları çağrısında bulundu.
Amerikan Bilimadamları Federasyonu’na göre Fransa 348 adet kullanıma hazır nükleer silaha sahip. Bunların 288’inin denizaltılardan atılan balistik füze, 50’sinin havadan atılan güdümlü füze ve 10’unun da havadan atılan nükleer bomba olduğu belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Yunan emekçiler boyun eğmeyecek

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 10 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa