23 Mart 2008 04:00

Ergenekon’da sorgular
sürüyor

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 kişinin sorgulanmasına başlandı. 24 saatlik sürenin dolmasının ardından İlhan Selçuk’la görüşen avukatları, 83 yaşındaki Selçuk’un “sağlık durumunun iyi, moralinin de yerinde olduğunu” söylediler.

Paylaş

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 kişinin sorgulanmasına başlandı. 24 saatlik sürenin dolmasının ardından İlhan Selçuk’la görüşen avukatları, 83 yaşındaki Selçuk’un “sağlık durumunun iyi, moralinin de yerinde olduğunu” söylediler.
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 kişinin Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgulanmasına dün başlandığı öğrenildi. Savcılık talimatıyla 24 saat süreyle avukatlarıyla görüştürülmeyen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ve İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’nun avukatları sabah saatlerinde emniyet müdürlüğüne gittiler. Avukatların verdiği bilgiye göre İlhan Selçuk ve diğer kişilerin sorgularına başlandığı öğrenildi.
Bazı sanık avukatlar ise Selçuk’un sorgulanmasına başlanırken; diğer 11 kişinin sorgusunun başlamadığı, ancak avukatları ile görüştürüldüğünü iddia ettiler. Sorguları tamamlanan kişilerin bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.
‘Muamele Emniyetin tutumu’
Selçuk’un evinden erken saatte alınmasının Emniyet Müdürlüğü’nün tutumundan kaynaklandığı Adalet Bakanlığı yetkilileri, tarafından bildirildi. Bakanlık yetkililerinin yaptıkları açıklamada, Yazar Selçuk’un saat 04.30’da gözaltına alınmasının normal bir uygulama olmadığını, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün de bu saatte yazarın alınması yönünde talimatı bulunmadığını söylediler. Yetkililer Emniyet Müdürlüğü’nün Selçuk’un gözaltına almasını kendi tasarrufları olarak gördüklerini ve bunun nereden kaynaklandığını da araştıracaklarını söylediler.
Selçuk’un suçu: ‘Örgüt adına vazife yüklenmek’
İlhan Selçuk’un gözaltına alınma gerekçesinin “Örgüte üye olmaksızın örgütün amaçlarını bilerek örgüt adına vazife yüklenmek” olduğu belirtildi. Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün İlhan Selçuk hakkında düzenlediği gözaltı emrinin gerekçesinin, “Örgüte üye olmaksızın örgütün amaçlarını bilerek örgüt adına vazife yüklenmek” olduğu bildirildi.
İtirazlar reddedildi
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu’nun avukatlarının gözaltı kararına yaptığı itiraz reddedildi. Selçuk’un avukatları, müvekkillerinin, usul ve yasaya aykırı olarak gözaltına alındığını öne sürerek, serbest bırakılmasını istedi. İtiraz kabul edilmedi. Bu arada, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu’nun avukatlarının gözaltı kararına karşı yaptığı itirazlar da kabul edilmedi.
Ayrıca Türk Tabipleri Birliği’nden yapılan açıklamada da gözaltıların ve Selçuk’un sağlık durumunun edişe verici olduğuna dikkat çekildi. (İstanbul/EVRENSEL)

Cumhuriyet önünde eylem

Cumhuriyet gazetesi okurları ve bazı sivil toplum örgütü üyesi bir grup da, Selçuk’un gözaltına alınmasını protesto amacıyla gazetenin Şişli’deki merkez binasında dün saat 12.00’de toplandı. Burada yolu bir süre trafiğe kapatan grup, attıkları sloganlar ve taşıdıkları gazete ve dövizlerle Selçuk’a destek verdiler.
G-9 Gazeteciler Platformu üyeleri, Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosu önünde yaptıkları eylemle, gece yarısında yapılan gözaltıları protesto edip, gözaltına alınanların derhal bırakılmasını istediler. Açıklamaya yayıncı Muzaffer İlhan Erdost ile şair Vahap Erdoğdu da katıldı.
Öte yandan Doğu Perinçek’in eşi Şule Perinçek’in de aralarında bulunduğu bir grup, Vatan Caddesindeki Emniyet Müdürlüğü önünde gözaltıları protesto etti. Başbakan, AKP ve hükümet aleyhine slogan atan İP’liler, basın açıklaması yaptı ve sonra dağıldı. Ergenekon soruşturması kapsamında yaşanan gözaltılar protesto edildi. Ankara’da Sakarya caddesinde toplanan 47 kurum üyesi yaklaşık bin kişi Cumhuriyet gazetesi taşıdı. Katılımcıların, “Cumhurıyet gazetesi yalnız değildir” şeklinde sloganlar attıkları belirtildi.

Cumhuriyet: Susturamayacaklar

İlhan Selçuk’un gözaltına alınmasının ardından, başyazarlığını yürüttüğü Cumhuriyet gazetesi dün “Susturamayacaklar “ manşetiyle çıktı. Selçuk’un gazetedeki köşesi ise İlhan Selçuk imzasıyla boş bırakıldı. Selçuk’un gözaltına alınması büyük yankı yarattı. Haberin ardından, siyasetçiler ve sivil toplum örgütleri olaya tepki gösterdi. Gazete binası önünde toplanan birçok kişi, Cumhuriyet gazetesine destek verdi. Cumhuriyet gazetesinin dünkü sayısında ise “Kamuoyu”na başlığıyla yapılan açıklamada, Selçuk’un “darbe dönemlerini çağrıştıran bir operasyonla gözaltına alındığı”na dikkat çekildi. Açıklamda “Ergenekon operasyonu soruşturmasının, AKP’nin kapatma davasıyla ilişkilendirilmesi ve Cumhuriyet gazetesinin bu yolla sindirilmek, susturulmak istenmesi oyununa alet olmayacağız” denildi.

Doğu Perinçek’in eşi konuştu

Doğu Perinçek’in eşi Şule Perinçek, “Sabah saat 04. 00’de polis kapıyı çaldı. Arama emrini istedim. Hangi saatte geldikleri önemli değil. Bugün İlhan Selçuk’un yaşı söz konusu ediliyor. Eminim İlhan abi kızıyordur. 15 yaşında bile olsa gece saat 04. 00’de değil de öğleden sonra bile gelmiş olsalar bizim evimizin kapısı çalınacak ev değil bugün Türkiye’de. Bana geçmiş olsun diyorlar. Gemiş olacak bir şey yok, biz hasta değiliz. Esas bizim üzerimize bunları yönlendirenlere geçmiş olsun demek lazım. Hasta yatağında yatan esas onlardır. Bunlar son çırpınışlarıdır. Gayri hukuki bir şekilde. Bugün olan milli cephe ile gayri cephenin karşı karşıya gelmesidir. 10 bin sayfa kitabı tek tek baktılar. Lozan’da kazanılan başarılar dosyası alındı. Perinçek’in masasının üzerinden bunu aldılar. Memurlara, “Doğru çok güzel tespit emişsiniz hakikaten tam suç unsurunu buldunuz. Perinçek Lozan’daydı, Kıbrıs’taydı. “ Doğu Perinçek’in karşınızda gözaltına tutulmasının sebebi bu değil. Ergenekon filan nedir? Çeteymiş” dedi.

Gözaltındakiler kim!

Operasyonda gözaltına alınan 12 kişi şöyle:
İlhan Selçuk: Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi, Başyazarı. 1963’ten beri Cumhuriyet’teki ‘Pencere’ adlı köşesinde haftanın altı günü yazı yazan Selçuk, 22 Temmuz genel seçimleri öncesinde CHP-MHP birlikteliğini istiyordu. Bazı çevrelerce AKP’ye açılan kapatma davasından önceden haberdar olduğu iddia ediyor.
Doğu Perinçek: İşçi Partisi lideri. ‘Kızılelma Koalisyonu’nun ideologu kabul ediliyor. Ergenekon’un manifestosunu yazdığı iddia edildi. Soruşturma savcısı Zekeriya Öz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Kemal Alemdaroğlu: İstanbul Üniversitesi’nin 1998-2004 yılları arasındaki rektörü. 28 Şubat’tan sonra türban yasağının en keskin uygulayıcısı ve savunucusuydu.
İbrahim Benli: Perinçek’in fikir babası olduğu Ulusal Sanayici İşadamları Derneği’nin yönetim kurulu üyesi. İşçi Partisi’nin İstanbul Milletvekili adayıydı.
Ferit İlsever: Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmenliğini yapan İlsever de İP İstanbul milletvekili adayıydı. Ergenekon faaliyetleri kapsamında Cumhuriyet Gazetesi’ni satın almayı planlayanlar arasında adı geçti.
Serhan Bolluk: Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni. İP milletvekili adayıydı.
Adnan Akfırat: İP’nin Çin ile ilişkisini yürütüyordu. ‘Çiller’in ABD Vatandaşlığı’ ve ‘Eşref Bitlis Suikastı’ gibi beş kitaba imza attı.
Yusuf Beşirik: Perinçek’in koruması.
Aydın Gergin: Perinçek’in makam şoförü.
Yusuf Tuncer, Mahir Çayan Güngör ve Aykut Tokak: İşçi Partisi görevlileri.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Dünya temiz sudan mahrum!

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa