24 Mart 2008 04:00

Newroz ateşi AKP’yi yakacak

İstanbul’da sabahın erken saatlerinde Kazlıçeşme’deki miting alanına gelmeye başlayan vatandaşlar, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Van’a uzanan eller kırılsın”, “Katil Erdoğan”, “Newroz’un ateşi AKP’yi yakacak” sloganları attılar.

Paylaş

İstanbul’da sabahın erken saatlerinde Kazlıçeşme’deki miting alanına gelmeye başlayan vatandaşlar, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Van’a uzanan eller kırılsın”, “Katil Erdoğan”, “Newroz’un ateşi AKP’yi yakacak” sloganları attılar. Polis Newroz alanını abluka altına alırken, alçaktan uçuş yapan polis helikopteri yuhalandı. “Birleşe birleşe kazanacağız”, “SSGSS’ye hayır”, “Newroz isyandır” pankartları taşıyan kitle, Newroz alanını doldurdu. Çevredeki binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirilirken, jandarmanın da önlemler alması dikkat çekti. Polis panzerleri ise Newroz alanının etrafında hazır bulundu.
Abdi İpekçi Spor Salonu önünde bir araya gelen DTP, EMEP, EHP, HÖC, ESP, KESK Şubeler Platformu, TUDEF ve SODAP’ın da aralarında bulunduğu birçok siyasi parti ve kitle örgütü, Newroz alanına kadar çeşitli sloganlar eşliğinde yürüdü. DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DTP Eş Başkanı Emine Ayna, DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, DTP Parti Meclis Üyesi Doğan Erbaş, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, DTP İl Başkanı Halil Aksoy ve EMEP İl Başkanı Güven Gerçek de Newroz kutlamalarına katılarak kürsüden kitleyi selamladı. DTP İl Başkanı Halil Aksoy, “Dilimizi terk etmek istemiyoruz” diyerek başladığı konuşmasında, AKP’nin Kürtleri inkar etmesinin çözümü tıkadığını söyledi. Tertip Komitesi Başkanı Sultan Toptaş ise hazırlanan ortak Kürtçe metni okudu. Bu yılki Newroz’a askeri operasyonların gölgesinde girildiğini ifade eden Toptaş, “Newroz emperyalistlere, işbirlikçilerine ve özgürlük düşmanlarına isyan günüdür. Yıllardır fabrikalarda, emekçi semtlerde ve dağlarda özgürlük talebi haykırılıyor. Ancak buna karşı imha ve inkar dayatılıyor” şeklinde konuşurken bütün halkın Newroz’unu kutladı.
Öte yandan Asrın Hukuk Bürosu tarafından yapılan konuşmada ise şu ifadelere yer verildi: “Sınır ötesi operasyonlar Tansu Çiller’den önce de hazırlanan bir taslaktı. Uygulanmalar hiçbir işe yaramadı. Kürt halkının üzerinde asimilasyon devam ediyor. Başbakan’a sesleniyorum. Amerika’ya dayanacağınıza, gelin benimle masaya oturun. Tüm Ortadoğu halkının Newroz’unu kutluyorum.”
Tüzel: Emperyalistleri değil, kendi kardeşini dinle
“Özgürlüklerinden yoksun kalan halklara selam olsun. İdam sehpalarında ‘Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği’ni haykıran Denizlere selam olsun” diyerek konuşmaya başlayan EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel de tüm Kürt halkının Newroz’unu kutladı. Halkların eşitlik, özgürlük ve kardeşlik istediğini belirten Tüzel, Van’da, Batman’da, Siirt’teki polis müdehalelerini kınadığını söyledi. Operasyonlarla çözüm olmayacağını belirten Tüzel, “İktidardakiler, emperyalistleri değil kendi kardeşlerini, Kürt halkını dinlemelidir. Bu halk barış ve kardeşlik talebini iktidara taşımasını bilecektir. Yaşasın barış ve kardeşlik” dedi.
Ayna, Erdoğan’a yüklendi
Newroz kutlaması sırasında konuşma yapan DTP Eş Başkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, alandaki kitlenin Newroz'unu kutladıktan sonra, Başbakan'ın “Newroz'a gölge düşürüldü” şeklindeki Newroz mesajına değinerek, “Van ve Hakkari gibi illerdeki Newroz kutlamalarına, Başbakanlığa bağlı İç İşleri Bakanlığı'nın güvenlik güçleri saldırdı. Van'daki kutlamalarda da 1 kişi şehit oldu" diyerek Erdoğan'ın Newroz açıklamasına tepki gösterdi.
DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, artık şiddet istemediklerini belirterek, Kürtlerin bölücülük ile suçlandığını söyledi. "Diyarbakır İstanbullaşmış, İstanbul ise Diyarbakırlaşmışken nasıl bölünebiliriz? Birbirimize karışmışız” şeklinde konuşan Sakık, “Kürtler okullarda 'Ali topu at' demek yerine; 'Ali topu Hewal'a at, Hewal sen de Temel’e at' demek istiyor” dedi. Yöresel kıyafetleri ile dikkat çeken İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, her yıl Newroz'un barış ve kardeşlik ile kutlandığını hatırlatarak, Van ve Hakkari gibi doğu illerindeki halkın bu talebine kurşun ile karşılık verildiğini dile getirdi.
“Türkiye barışı hak ediyor. Halkların kardeşliği mümkün.” diyen Tuncel, neden öldürme ve öldürtme üzerine proje üretildiğini sordu. (İstanbul/EVRENSEL)

Notlar...Notlar...

* Üzerlerinde Abdullah Öcalan ve PKK posteri çıkan çok sayıda kişi gözaltına alındı.
* Küçükçekmece, Gazi ve Eyüp mahallelerinden Newroz alanına gelmek isteyen kişilerin araçları ise polis tarafından durdurularak bir süre bekletildi. Tepki gösteren kişilerden yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı.
* Kalabalık nedeniyle Barış Anneleri’nin de aralarında bulunduğu birçok kişi baygınlık geçirirken, sağlık ekipleri fenalaşanlara müdahale etti.
* ÇHD’ye bağlı bir grup avukat, kendilerini aramak isteyen polislere izin vermeyince alana alınmadı.
* Newroz kutlamaları sürerken, bölgeye sevk edilen jandarma ekipleri Bakırköy Çıkış Kapısı'nda "Her şey vatan için" sloganını atarak yürüyüş yaptı.
* Emek Partili kadınlar barış talepleriyle EMEP kortejinin önünde yürüdü.
* Arama noktalarındaki polislerin eldiven taktıkları dikkat çekti. Başörtülü kadınların başörtüleri çıkarılarak saçlarının içi, eteklerinin altına kadar arama yapıldı.
* Küçükçekmece tren istasyonunda seferlerin yapılmasını izin vermeyen polis aralarında gazetemizin muhabirlerinin de bulunduğu gazetecileri tartakladı. Trende bulunanlar gözaltına alınırken, çıkan arbedede trenlerin camları da kırıldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de gergin Newroz çatışmalı bitti

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa