24 Mart 2008 00:00

İzmir'de gergin Newroz çatışmalı bitti

İzmir’de gergin Newroz, çatışmalı sona erdi. Valiliğin Gündoğdu Meydanı’na izin vermemesi üzerine gerilen ortam, polisin yoğun baskısı ile birleşince çatışmaya dönüştü.

Paylaş

İzmir’de gergin Newroz, çatışmalı sona erdi. Valiliğin Gündoğdu Meydanı’na izin vermemesi üzerine gerilen ortam, polisin yoğun baskısı ile birleşince çatışmaya dönüştü. Öğleden sonra uzun süre devam eden olaylarda çok sayıda gözaltı ve yaralanmalar oldu. Polis EMEP, SDP ve ESP örgütlerinin bulunduğu binaya göz yaşartıcı bomba attı.
Önceki akşam DTP İl Başkanı Mehmet Bayraktar’ı gözaltına alan polis, sabah saatlerinden itibaren DTP, EMEP, SDP ve ESP binalarının bulunduğu tüm sokakları kuşatma altına alarak sokağa giren herkesin kimliklerini kontrol etti. DTP İl Örgütü’nün bulunduğu Hürriyet Bulvarı ile EMEP, SDP ve ESP binalarının olduğu 1372 sokağa çıkan tüm girişleri tutan polis, bölgede kuş uçurtmadı. Bu yoğun önlemlere rağmen DTP İl Örgütü önünde toplanan kitle, Newroz kutlamalarına başladı. Buradaki DTP’lilere, EMEP, SDP ve ESP’liler bayrak ve pankartları ile katıldılar. Partilerin bu birleşmesi sırasında her iki kitleden de “Biji Newroz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji bratiya gelen” sloganları atıldı. Sayıları 2 bini bulan kitle, sloganlar ve halaylarla kutlamalara devam etti. DTP Milletvekili Akın Birdal ve diğer parti yöneticilerinin polis yetkilileri ile görüşüp yürüyüşe ve eyleme izin verilmesi talebi, yanıtsız bırakıldı. Bekleyiş sırasında kitle sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Yaşasın Newroz” sloganlarını attı. Ardından kitleye seslenen Akın Birdal, baskıların ve şiddetin Kürt halkının özgürlük, barış mücadelesini durduramayacağını söyledi. Birdal, konuşmasını kısa keserken, tertip heyeti eylemin sona erdiğini ve herkesin dağılmasını istedi. Kitle çeşitli sokaklardan dağılırken Newroz’la ilgili sloganları sürdürdü. Polis Cumhuriyet Meydanı’na doğru sloganlarla yürüyen kitleye gaz bombaları ile müdahale etti. Polis, EMEP, SDP ve ESP örgütlerinin bulunduğu binanın camını kırarak içeriye gaz bombası attı.
Ara sokaklarda süren çatışmalar sırasında çok sayıda vatandaşın da gaz bombasından etkilendiği ve polise tepki gösterdiği görüldü. 200 dolayında kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘AKP’nin Kürtler üzerindeki kredisi tükendi’

SONRAKİ HABER

Adana'da su dolan işçi servisinde mahsur kalan 17 işçi kurtarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa