25 Mart 2008 00:00

ABAKÜS

Kullandığımız sıradan kalem piller tam da lazım olduğu anda bitmişse, kullandığımız çok bilinen geçici bir çözüm vardır: pilleri ezmek... Her ne kadar pil üreticileri tarafından bu yöntemin kullanılmasına şiddetle karşı çıkılsa da yeni pil almaya üşendiğimiz ya da imkanımızın olmadığı durumlarda günü kurtardığı için sıklıkla kullandığımız bir yöntem pilleri ezmek

Paylaş

Kullandığımız sıradan kalem piller tam da lazım olduğu anda bitmişse, kullandığımız çok bilinen geçici bir çözüm vardır: pilleri ezmek... Her ne kadar pil üreticileri tarafından bu yöntemin kullanılmasına şiddetle karşı çıkılsa da yeni pil almaya üşendiğimiz ya da imkanımızın olmadığı durumlarda günü kurtardığı için sıklıkla kullandığımız bir yöntem pilleri ezmek. Bu yöntemi basit bir hack olarak nitelendirebiliriz.
Bu ve benzeri basit yöntemleri hayatımızın pek çok alanında kullanıyoruz. Bu sıradan basit hacklerin dışında kalan daha gelişmiş işlemler de var: Ölü dizüstü bilgisayar bataryanızı nasıl canlandırırsınız? Bataryanızı daha uzun süre dayanır hale nasıl getirirsiniz? Biranızı en hızlı ve en iyi nasıl soğutursunuz? Kaportası kırılan dizüstü bilgisayarı nasıl onarırsınız? El fenerinizi nasıl cep telefonu şarj aletine çevirirsiniz? iPodunuzu nasıl DRM’den kurtarırsınız?.. Daha pek çok yaratıcı ve işlevsel hack’e http://www.hackaday.com ve http://www.hacknmod.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.
Bu sitelerdeki işlemleri yapmak isteyenleri şimdiden uyarmakta yarar var: Bu işlemlerin ciddi bir çoğunluğu ilgili aletin garanti dışı kalmasına, hatta özensizce yapıldığında bozulmasına yol açabilir. Öte yandan bu işlemler elinizdeki pek çok alete yeni özellikler ekleyebilir veya var olan özelliklerini geliştirebilir.
Peki neden üreticiler bu tarz işlemlere karşı çıkıyor? Her ne kadar yapılabilecek işlemler cihazın bozulması riskini taşısa da yeni eklenen özellikleriyle cihaz pek çok durumda daha pahalıya satılan üst versiyonlarından daha iyi bir hale gelebiliyor. Üstelik de üst versiyonuyla arasındaki fiyat farkından daha ucuza. Bu da üretici şirketlerin ehliyetsiz kişilerin cihaza müdahalesini yasaklaması için oldukça iyi bir neden.
Özellikle mesele yazılımsal müdahaleler olduğunda üreticiler çileden çıkıyor. Mesela Apple, iPhone kullanıcılarını birkaç kez bu tip müdahalelerin yapılmaması konusunda uyardı ve bir sonraki yazılım güncellemesinin müdahale edilmiş aygıtlarda sorunlara yol açacağını belirtti. Ancak her resmi güncelleme ile birlikte yazılımsal müdahale yöntemleri de kendini güncellemeyi başardı. Görünen o ki şirketlerin ticari sır saydığı, gizlemekte elinden geleni ardına koymadığı bilgiler ters-mühendislik vb. yöntemler sayesinde tek tek ortaya çıkıyor ve yazılımların-donanımların yetenekleri ve sınırları daha yukarılara taşınıyor. Şirketler ise başkaları tarafından ürünlerinin özelliklerinin artırılmasına, ürünlere yeni özellikler eklenmesine karşı çıkıyorlar, çünkü bundan kâr edemiyorlar. Bir diğer deyişle gelişim, kâr hırsına karşı. Görünen o ki gelişim şimdilik 1-0 önde.

BD+ kopya koruması kırıldı
Şifreleme/şifre çözme ve DVD kopyalama yazılımları üreten SlySoft firması AnyDVD HD 6.4’ü duyurdu. Geliştiriciler bu sürüm ile Blu-ray disklerin kopyalanmasını engelleyen BD+ korumasını da
kırmış olduklarını
belirtti. BD+’nın kırılması ile bu kopya-koruma yöntemi ile piyasaya sürülmüş Blu-ray filmlerin kopyalanmasını mümkün kılıyor. Fikri mülkiyet yasaları nedeniyle bu tip yazılımlar yasadışı sayılıyor.

Crysis’e güvenlik yaması
Ülkemizde Türkçe desteğinden dolayı büyük ilgi gören Crysis için yeni bir güvenlik yaması yayınlandı. Crysis bir süre önce yayınlanan 1.2 yamasıyla özellikle performans ve kararlılık konularında ciddi şekilde iyileştirilmişti.
Yeni yayınlanan 1.21 yamasıyla Crysis’e bulunan bir güvenlik açığı düzeltiliyor. Oyunu Internet üzerinden oynayanların bu yamayı acilen yüklemesi öneriliyor. Güvenlik yamasının yüklenebilmesi için daha önce yayınlanan 1.2 yamasının yüklü olması gerekiyor.
Gökhan Bayram
ÖNCEKİ HABER

GERÇEĞİN GÖZÜYLE

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu’dan Temelli’ye: Suratında meymenet yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa