Amerikan halkı da Irak işgaline karşı

Amerikalıların yarıdan fazlasının Irak işgaline karşı olduğu açıklandı. Amerikan CBS televizyonu tarafından yapılan ankete göre, Amerikalıların yüzde 54’ü savaşa karşı


Amerikalıların yarıdan fazlasının Irak işgaline karşı olduğu açıklandı. Amerikan CBS televizyonu tarafından yapılan ankete göre, Amerikalıların yüzde 54’ü savaşa karşı. Yüzde 60’ı ise ABD’nin Irak’ı asla işgal etmemesi gerektiğine inanıyor. 21 Mart’ta yayımlanan anketin sonuçlarına göre, beş yıl önce ABD kamuoyunun yüzde 70’i Bush’un işgal kararını destekliyordu.
ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Amerikan halkının çoğunluğunun, savaşın mücadele etmeye değer olmadığını düşündüğünü gösteren anket sonuçları kendisine gösterildiğinde, “Hükümet kamuoyundaki düzensiz fikir dalgalanmaları yüzünden sarsılamaz” dedi. Cheney, Saddam’ın devrilmesini ve Irak’taki ABD operasyonlarını “demokrasi inşası yolunda büyük başarı” olarak değerlendirdi. Ancak Cheney’nin Irak’taki güvenlik gelişmeleri hakkındaki iddialarının aksine, bölgeye gittiği 17 Mart’dan itibaren en az 43 kişi öldü ve 73 kişi de yaralandı. Bununla beraber, anket, ülkedeki ekonomik krizle beraber halkın savaşa olan ilgisi, başkanlık kampanyasına duyulan merak ve müdahalenin Irak’ta şiddeti azalttığına dair inancın da azaldığını gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 43’ü savaşın “oldukça iyi gittiğine” inanıyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net