25 Mart 2008 00:00

Karabük’te SSGSS paneli

Karabük’te, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı SSGSS ile ilgili bir panel düzenlendi

Paylaş

Karabük’te, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı SSGSS ile ilgili bir panel düzenlendi.
Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına, “Sosyal güvenlik toplumun düşük gelirlileri için çıkartılır, tuzu kurular için sosyal güvenlik çıkarılmaz” diyerek başladı. Kılıçdaroğlu, “böyle bir yasal düzenlemenin toplumun geniş örgütlü kesimleriyle müzakere edilerek çıkarılması gerektiğini, oysa hükümetin görüşmeleri ‘görüştük’ demek için yaptığını” söyledi.
“Emek Platformu eylemleri olmasaydı eleştiriler dikkate alınmazdı, EP bundan sonraki süreçte de hükümetin oyununa gelmemeli, bir iki rötuşla tasarının özü değişmez” diyen Kılıçdaroğlu, 9 bin prim ödeme gün sayısını uygulayan tek ülkenin Çin olduğunu sözlerine ekledi.
Başbakan’ın sendikaları ve yasa tasarısını eleştiren herkesi yalancılıkla suçladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “İddia ediyorum Başbakan bu yasa tasarısını okumamıştır” diyerek sözlerini sürdürdü.
Panel, katılımcıların soru ve katkılarıyla devam etti. Eğitim Sen Karabük Şube Başkanı Servet Odacı şunları söyledi: “‘99 depreminin yaraları sarılmadan zamanın DSP-MHP-ANAP hükümetinin emeklilik yaşı kadınlar için 58, erkekler için 60’a yükseltildi. Prim gün sayısı 7 bin güne çıkarıldı. Bunu da “reform” adı altında yaptılar.” Emek Platformu olarak buna karşı çıktıklarını anlatan Odacı, sürecin sendikaların eleştirilerini haklı çıkardığını sözlerine ekledi.
Servet Odacı, Kılıçdaroğlu’nun halkın neden AKP’ye yüzde 47 oy verdiğine şaşmaması gerektiğini belirterek, başta CHP olmak üzere muhalefetin AKP’ye bu olanağı tanıdığını kaydetti. SSGSS Meclis’te geçen dönem görüşülürken CHP’nin Meclis’i terk etmesinin yetmediğini, mücadelenin önüne düşmesi gerektiğini söyleyen Odacı, “Kılıçdaroğlu, sendikaya üye oldukları için işten atılan Yörsan işçisinin yanında olduklarını söylüyor, CHP Dimes işçisinin de yanında yer almalıdır” dedi.
Panelde, Emekliler Derneği Başkanı, BES Başkanı, Şoförler Odası Başkanı, Tüketici Derneği Başkanı, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı’nın yasa tasarısı ile ilgili soru ve önerileri oldu. Kılıçdaroğlu, panelin son bölümünde ana muhalefet partisi olarak CHP’nin mücadelenin önüne düşme noktasında eksik kaldığını ve emek örgütleriyle ilişkilerinin istenen düzeyde olmadığını söyledi. (Karabük/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Tuncelililer köylerine geri dönmek istiyor

SONRAKİ HABER

Datça'da 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa