26 Mart 2008 00:00

İşçi ölümleri son bulmuyor

İzmir Aliağa’da bulunan demir-çelik fabrikalarında iş kazalarına karşı yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle iş cinayetlerinde ölümler devam ediyor.

Paylaş

İzmir Aliağa’da bulunan demir-çelik fabrikalarında iş kazalarına karşı yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle iş cinayetlerinde ölümler devam ediyor. 1500 işçisiyle bölgenin en büyük fabrikası olan HABAŞ Demir-Çelik Fabrikası’nda dün sabah gerçekleşen iş kazasında, Mehmet Küpeli adlı işçi hayatını kaybetti. Fabrikanın çelikhane bölümünde çalışan Küpeli, vincin sıkıştırması sonucu ağır yaralı olarak Aliağa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Buradan Hızır Acil Ambulansı ile Çiğli’de bulunan Kent Hastanesi’ne sevk edilirken yolda vefat etti. Türk-Metal Sendikası üyesi olan Küpeli, Adli Tıp Morgu’na kaldırıldı. Geçtiğimiz günlerde de bölgedeki Özkanlar Haddehanesi’nde yeni işe alınmış Tekin isimli işçi, fabrikadaki 3. gününde üzerine 13 tonluk demirin düşmesi sonucu ağır şekilde yaralanmıştı. Dalağı ve böbreğinin bir kısmı ameliyatla alınan, belinde ve kaburgalarında kırıklar bulunan Tekin, halen Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakımda ve hayati tehlikesi devam ediyor.
Belge imzalatmaya çalışıyor
Bu işçiye, iş kazası geçirmesinden hemen sonra bilinci yerinde değilken işveren tarafından iş kazası geçirmediğine dair yazı imzalatıldığı iddia ediliyor. Bu olay patronların iş kazaları karşısındaki tutumunu ortaya koyuyor. Daha önceki iş cinayetlerinde de ölen işçinin ailesine kan parası vererek sorunu çözen patronlar, hiç iş kazası olmamış gibi göstererek olayı kapatıyor.
Türk-Metal Sendikası İzmir Şube Başkanı Feridun Yıldız, Mehmet Küpeli isimli işçinin beş yıllık işçi olduğunu, vinç operatörü olarak çalıştığını belirtirken, kazanın işçinin dikkatsizliği sonucu meydana geldiğini ileri sürdü. (Aliağa/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

DTCF’ye bombalı polis saldırısı

SONRAKİ HABER

İzmir'de 15 kişinin yaşadığı dairede yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa