HUKUK KÖŞESİ

  • SORU: Ben dört ay önce evlendim. 5 yıldan bu yana da bir şirkette muhasebe bölümünde çalışıyorum. Evlenme sebebi ile işten ayrılsam, ihbar sürelerine uymak zorunda kalacak mıyım?


    SORU: Ben dört ay önce evlendim. 5 yıldan bu yana da bir şirkette muhasebe bölümünde çalışıyorum. Evlenme sebebi ile işten ayrılsam, ihbar sürelerine uymak zorunda kalacak mıyım?

    ...

    Bildirim süresi istenmemesi gerekiyor

    CEVAP: 1475 sayılı İş Kanunu’nun halen yürürlükte olan tek maddesi kıdem tazminatını düzenleyen 14. maddesidir. Bu düzenlemeye göre, kadın işçinin evlenme tarihinden itibaren bir yıl içinde işten ayrılması koşulunda kıdem tazminatının ödenmesi hükmü de yer alır. Ancak, kanunda kadın işçinin evlenme sebebi ile işten ayrılması durumunda ihbar tazminatı ödenmesi ile ilgili açık bir hüküm bulunmamaktadır. Bu konu içtihatlar çerçevesinde çözümlenmeye çalışılmaktadır. Yargıtay, verdiği çeşitli kararlarında işçinin bu konuda ihbar süresine uyma yükümlülüğü olmadığı görüşündedir.
    Yargıtay bir kararında, “Dairemizin kararlılık kazanan uygulamasına göre, kıdem tazminatını gerektirecek şekilde kadın işçinin evlenmesi nedeni ile hizmet sözleşmesinin feshi halinde, karşı tarafa önel verme zorunluluğu yoktur” denilmek suretiyle evlenme nedeniyle iş sözleşmesini bir yıl içinde fesheden kadın işçinin süre vermesine gerek bulunmadığını hükme bağlamıştır. Gerek uygulamada, gerekse de yargı kararlarında, kadın işçinin evlenme nedeniyle işten ayrılırken herhangi bir ihbar süresi vermesine gerek bulunmadığı kabul edilmektedir. Bu nedenle, işçinin herhangi bir bildirim süresi vermeden, evlendikten itibaren bir yıl içinde işverene müracaat ederek kıdem tazminatını talep etmesi halinde, önceden bildirim süresi verilmemesi gerekçe gösterilerek işçiden bildirim süresi istenmemesi gerekmektedir.
    Avukat Devrim Avcı
    www.evrensel.net