26 Mart 2008 00:00

Sigaradan ölümler artıyor

Acıbadem Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihal Özşeker, yaptığı açıklamada bir yılda 5 milyon kişinin sigaradan öldüğünü söyleyerek, “2030 yılında 2 milyar sigara içicisi olacağı tahmin ediliyor...

Paylaş

Acıbadem Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihal Özşeker, yaptığı açıklamada bir yılda 5 milyon kişinin sigaradan öldüğünü söyleyerek, “2030 yılında 2 milyar sigara içicisi olacağı tahmin ediliyor, bu da yılda 10 milyon kişinin sigaranın yarattığı hastalıklardan öleceği anlamına geliyor” diye konuştu. Sigara içen kişilerin sadece kendilerine değil, çevreye de büyük zarar verdiklerine işaret eden Dr. Özşeker, “Çevresel sigara dumanında kanser yapıcı maddeler sigaradan çekilenden 10 kat daha fazla bulunmuştur” dedi. Pasif içicilik yoluyla dünyada 600 bin kişinin öldüğüne dikkat çeken Dr. Özşeker, “Ülkemizde ise her yıl 8 bin 750 kişi pasif içicilikten hayatını kaybediyor. Sigarada 4 bin madde var ve 50 tane de kanserojen madde tespit edilmiş. Pasif içicilik koroner arter riskini de artırıyor. Sigara içenlerle aynı ortamda yaşayanlar yüzde 20-50 daha fazla koroner arter hastası oluyor” diye konuştu.
Sigaraya bağlı sağlık sorunları için Türkiye’nin harcadığı yıllık giderin 8 ile 10 milyar dolar olarak hesaplandığını ifade eden Dr. Özşeker, “Temel hedef sigara tüketimini hızla azaltmak. Bunun için yasalar çıkarılıyor ve bunu teşvik edici, hekim kontrolünde sigara bırakmayı sağlamaya yardımcı polikliniklerin oluşturulması gerekiyor. Sigara içenlere yönelik sağlık kontrollerinin yapılması, sigaraya bağlı herhangi bir hastalığı olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. (İstanbul/ANKA)
ÖNCEKİ HABER

AKP yalnız kaldı

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım'ın garsonunu müşavirliğe atadığı ileri sürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa