26 Mart 2008 00:00

Basra’da Şiilere operasyon

Irak’ın Basra kentinde güvenlik güçlerinin Şii milislere karşı düzenlediği operasyonda en az 4 sivilin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Paylaş

Irak’ın Basra kentinde güvenlik güçlerinin Şii milislere karşı düzenlediği operasyonda en az 4 sivilin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi. Emniyet yetkilileri, Mukteda el Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu milisleriyle çatışmaların şehirde hayatı felce uğrattığını belirttiler. Bağdat hükümeti, Irak’ın ikinci büyük kenti olan Basra’da “devlet otoritesini yeniden tesis etmek” gerekçesiyle dün sabah erken saatlerde operasyon başlattı. Irak Başbakanı Nuri Maliki önceki günkü konuşmasında, “hükümetin Basra’da asayiş ve emniyeti sağlayarak devletin otoritesini yeniden tesis edeceğini” söyleyerek operasyonun işaretini vermişti. Operasyonu denetlemek üzere Maliki’nin Basra’ya gittiği açıklandı. Beraberinde güvenlikten sorumlu bakanlarını da götüren Maliki, “Basra hak etmediği saldırılara tanık oluyor, içeriden ve dışarıdan pek çok grup da bunda rol alıyor” diye konuştu. Reuters haber ajansına konuşan bir Iraklı askeri yetkili, Irak güçlerinin Basra’yı silahlı gruplardan “temizleme” operasyonu başlattığını söyledi. Kentte süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu kapsamda önümüzdeki üç gün komşu vilayetlerden Basra’ya araç girişine izin verilmeyeceği duyuruldu.
Mukteda esSadr'a bağlı milisler, operasyonu protesto etmek için ülke çapında sivil itaatsizlik ve grev çağrısında bulundu. Sadr hareketinin sözcüsü Nasır ErRubayi, bu kararın, ateşkese rağmen Mehdi Ordusu’na karşı sürdürülen baskınlar yüzünden alındığını söyledi. Rubayi, baskınların durdurulmasını, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını ve resmi özür yayımlanmasını da istedi. Uyguladığı ateşkesi geçtiğimiz günlerde altı ay daha uzatma kararı alan Mehdi Ordusu, önceki gün “üyelerinin herhangi bir şekilde hedef alınmaları durumunda, misillemede bulunacağı” uyarısını yapmıştı.
Basra’daki İngiliz güçlerinin sözcülerinden Binbaşı Tom Holloway, operasyona İngiliz kara gücünün katılmadığını, ancak ABD önderliğindeki işgal güçlerinin havadan izleme desteği sağladığını bildirdi. Operasyona katılan kara birliklerinin komutanı Iraklı Tümgeneral Ali Zidan ise harekatı şafakta başlattıklarını ve “hedeflerine ulaşıncaya” kadar sürdüreceklerini belirtti. “Hedefimiz bütün yasadışı unsurları temizlemek” diyen Zidan, kentte çatışmalar olduğunu ve çok sayıda “yasadışı unsurun” öldürüldüğünü kaydetti. Zidan, çatışmalarda ölenlerin sayısı hakkında bilgi vermezken, kentteki bir hastane kaynağı, hastanelere onlarca yaralı getirildiğini, hastanelerin bazılarının daha fazla yaralı kabul edemeyecek kadar dolduğunu söyledi.
Kentten dumanlar yükseliyor
Bu arada yerel kaynaklardan gelen haberlerde, Basra’nın kuzey bölgesinden siyah dumanların yükseldiği, patlama ve makineli tüfek atışı sesleri duyulduğu kaydedildi. Yetkililer, Şii milis gruplarının, ülke gelirlerinin çoğunun kaynağı olan petrol sahalarının bulunduğu, Körfez’e çıkış yolu olan ülkenin ikinci büyük kenti Basra’da kontrolü ele geçirmek için yarıştığını kaydediyor. Etkili Şii örgütü Irak Yüksek İslam Konseyi, Şii lideri Mukteda El Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu ve daha küçük Şii grupların Basra’da hakimiyeti sağlamak için çatıştığı belirtiliyor. Mehdi Ordusu’nun en güçlü kalelerinden biri olan Basra’nın kontrolü 16 Aralık’ta, İngiliz güçlerinden Irak güçlerine devredilmişti.
Bağdat’ta protesto
Basra’da düzenlenen operasyon, Bağdat’taki Sadr yandaşları tarafından protesto edildi. Bağdat’ın kuzeyinde yürüyen yüzlerce Şii, Irak bayrakları ve Sadr’ın fotoğraflarını taşıdılar. Protestocular, El Amel Meydanı’nda oturma eylemi gerçekleştirirken bölgedeki işyerlerinin, okulların ve ofislerin kapalı olduğu bildirildi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Belarus sınavı

SONRAKİ HABER

10 metre yükseklikten düşen kaynak ustası Recep Kul yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa