Afganistan’a kârlı yardım

2001 yılındaki ABD işgalinden bu yana Afganistan’a sadece 15 milyar dolar yardım yapıldığı, bu miktarın yüzde 40’ının da bağış yapan ülkelerin Afganistan’daki şirketlerine kâr olarak geri döndüğü bildirildi.


2001 yılındaki ABD işgalinden bu yana Afganistan’a sadece 15 milyar dolar yardım yapıldığı, bu miktarın yüzde 40’ının da bağış yapan ülkelerin Afganistan’daki şirketlerine kâr olarak geri döndüğü bildirildi. Afganistan’a Yardımı Koordinasyon Ajansı (ACBAR) adlı kuruluşun raporunda, Batılı ülkelerin söz verdikleri 10 milyar dolarlık yardımın Afganistan’a ulaşmadığı kaydedildi.
Kuruluşun Afganistan’ın başkenti Kabil’de yayımladığı raporda, uluslararası topluluğun Afganistan’a, Taliban yönetiminin devrildiği 2001’de 25 milyar dolar yardım yapma taahhüdünde bulunduğu ancak bu sözün yerine getirilmediği belirtildi. Raporda, Afganistan’daki Amerikan askerleri için günde yaklaşık 100 milyon dolar harcanırken aynı dönemde Afganistan’a günde yaklaşık 7 milyon dolar uluslararası yardım yapıldığı vurgulandı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net