26 Mart 2008 00:00

SSGSS geri çekilmeli

Emek Platformu’nun iki saatlik iş bırakma eyleminden sonra hükümetin geri çekerek, yeniden ele aldığı Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasa Tasarısı’na ilişkin tartışmalar sürüyor.

Paylaş

Emek Platformu’nun iki saatlik iş bırakma eyleminden sonra hükümetin geri çekerek, yeniden ele aldığı Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasa Tasarısı’na ilişkin tartışmalar sürüyor. Emek Platformu’nun yeniden toplanarak yasayı değerlendirmesi ve bir dizi talepleri Çalışma Bakanı’na sunmasından sonra bakanlık “Yüzde seksen beş oranında anlaştık” açıklaması yaptı. Anlaşma yapılan maddelerin başında prim gün sayısının dokuz bin günden yedi bin iki yüze indirilmesi geliyor.
Emek Platformu ve bakanlık arasında görüşmeler yapıladursun işçiler, bu durumdan pek hoşnut değil. Tüm bu gelişmeleri SSGSS’ye karşı Topkapı Yerel Platformu temsilcileri ile değerlendirdik.
Ülkeyi IMF yönetiyor
Tasarının hiçbir hükmünün kabul edilmemesi gerektiğine değinen Yerel Platform üyeleri, Emek Platformu’nun öncülüğünde mücadeleye hazır olduklarını ifade ettiler. Platform bileşenlerinden TEKSİF Topkapı Şube Başkanı Naim Akın, Emek Platformu’nun mevcut hakları koruması gerektiğine değinerek şunları söyledi: “Emek Platformu’nun arkasındayız, alınan iş bırakma kararı gereği işyerlerimizde bildiriler okuduk, bu yasada haklarımız korunmalı bunun içinde Emek Platformu’nun alacağı her türlü karara uyarız” dedi.
Ülkeyi IMF, Dünya Bankası gibi kurumların yönettiğine değinen Şişe Cam İşyeri Baştemsilcisi Sinan Uçar ise yasanın bu güçlerin dayatmasıyla gündeme alındığını vurguladı. Yasa karşılığında kredi alınacağını söyleyen Uçar, alınan bu kredinin yine halkın cebinden ödeneceğini belirtti. Emekçilerden yasanın hayata geçirilmesine yönelik güçlü bir yanıtın gelmediğini aktaran Uçar, çözümün halkın tüm kesimlerinin mücadelesine dayandığını söyledi.
Sendikalar birleşmeli
Yasanın hiçbir şart altında kabul edilmemesini isteyen Sinan Uçar sözlerine şöyle devam etti: “Bizim bu yasa karşısında Yunanistan’daki gibi tepki gösteremememizin nedeni sendikalarımızın güçsüz olması, bu durumun değişmesi için de sendikalarımız üzerine düşeni yapmıyor. Düşünün bir iş kolunda birkaç sendikadan bahsedebiliriz. Sendikalar kendi aralarında rekabet ediyor. Konfederasyonlar sendikaların sayısını iş kollarına göre teke indirmeli.”
İşçiye sormadan adım atılmamalı
“Tasarı ile ilgili Emek Platformu yüzde seksen beş anlaştık diyor. Emek Platformu iş bırakma kararı aldı, işçi buna uydu” diyen Uçar, “Sendikalarımız genel grev derse, ona da hazırız” diyerek işçilerin sendikaların karar almasını beklediğini dile getirdi. “Şimdi yapılacak şey yerel platformların bu yasanın kabul edilmemesi için çalışmalarını sürdürmesi” şeklinde konuşan Uçar, Emek Platformu’nun işçilere sormadan adım atmaması gerektiğini ve yasa geri çekiline kadar eylemlerin sürmesi gerektiğini düşünüyor.
Tasarıya ilişkin görüşmelerin kabul edilmemesi gerektiğine değinen Telekom İşyeri Baştemsilcisi Fazlı Gökhan, tasarının tümden geri çekilmesini talep ediyor. Geri çekilene kadar eyleme hazır olduklarını kaydeden Gökhan, önlerinde Telekom işçilerinin grev örneği olduğunu ve asla geri adım atmayacaklarını söyledi. İşçiler birlik olursa kimsenin haklarına dokunamayacağını sözlerine ekleyen Gökhan, “Yasa şu ya da bu şekilde bir kez geçerse bunun devamı gelecektir. Bu nedenle yasanın hiçbir maddesi kabul edilmemeli” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Erdal Oflaz
ÖNCEKİ HABER

Denetimler göz boyamak için

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Sorumlular yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa