26 Mart 2008 04:00

Tasarı geri çekilene kadar mücadele sürdürülmeli

Hükümet ve Emek Platformu arasında ‘uzlaşma’ olsa da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SGSS) Yasa Tasarısı’na karşı tepkiler sürüyor.

Paylaş

Hükümet ve Emek Platformu arasında ‘uzlaşma’ olsa da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SGSS) Yasa Tasarısı’na karşı tepkiler sürüyor. Yapılan eylemlerin ardından hükümetin kısmen geri adım atamasına rağmen, emekçilerin haklarını gasp eden maddelere ilişkin tartışmalar devam ediyor. İşçilere mezarda emeklilik yolunu açan yasa tasarısına sağlık örgütleri de karşı duruş sergiliyor. Emek Platformu’nun eylemlerini ve tasarıyı konuştuğumuz Terazidere çorap fabrikalarında çalışan işçiler yasaya şiddetle karşı çıkıyorlar. Bu bölgede çalışan işçilerin neredeyse yüzde sekseni sigortasız çalışıyor, aynı zamanda çalışma koşulları da çok kötü.
Öldükten sonra emekli olacağız
Yılardır Çorap’ta çalışan Selim Poyraz, hükümetin yasayı geçirebilmesi için halkın desteğini alması gerektiğini düşünüyor. Davutpaşa’da 23 işçinin yaşamını yitirmesine sebep olan patlamadan sonra yapılan denetimlerin yetersiz kalması nedeniyle çalışma koşullarında bir değişmenin olmadığını söyleyen Poyraz, öldükten sonra emekli olacaklarını ifade etti.
Hükümetin gündemine aldığı SSGSS Yasa Tasarısı’nın çıkması halinde işçilerin durumunun çok kötü olacağını söyleyen bir başka çorap işçisi Ersin Topsöz de, emekliliği düşünemediklerini anlatıyor. Topsöz, devletin uyguladığı politikalardan dolayı devlet hastanelerinin de çekilmez hale geldiğine değindi.
AKP işçileri perişan etti
10 yıldır çorap fabrikasında çalışan Orhan Bulut hükümete tepkili. 1 günlük sigortasının dahi olmadığını kaydeden Bulut, AKP Hükümeti’nin işçileri perişan ettiğini söyledi. Hükümetin patronların istedikleri doğrultuda hizmet verdiğini aktaran Bulut, şimdi de sağlık haklarının ellerinden alınacağını belirtti. Günde 13 saat çalıştıklarını söyleyen Onur Oruç, devletin emeklerini sömüren patronları görmezden geldiğini anlatarak şunları söyledi: “Günde 8 saat çalışmak istiyorum. Sendikalar bizlere sahip çıksın. Gelip burada sorunlarımızı bizimle paylaşsınlar. SSGSS ile haklarımız elimizden alınacak” dedi.
İşçilerin sunulan koşullardan memnun olmadığını söyleyen Oruç, artık birilerinin bir şeyler yapması gerektiğini vurguladı. Sendika başkanlarının bir araya geldiğinde bir şeyler yapabildiğini son yapılan eylemlerde kanıtlandığını ifade eden Oruç, “Avrupa’da işçiler kendi hakları için ayaklanıyorlar. Ve sendikalar da yanlarında. Son yapılan iş bırakma eylemleri çok iyi oldu. Neredeyse uzun süredir bu tür eylemleri hiç görmemiştik. Uzun süreden beri ilk defa böyle bir eylem yaptılar ve meyvelerini de aldılar. Sendikalara çağrım işçileri bir araya getirmeleri, patronlara gereken cevabı vermeleri lazım. Ve eylemler büyütülmeli” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Erdoğan Alayumat
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sivas halkının ulaşım çilesi

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa