26 Mart 2008 00:00

Sivas halkının ulaşım çilesi

Sivas’ta otobüs firmalarının tekelleşme süreci, 2004 yılında dolmuş hatlarının, yerini otobüs hatlarına bırakması ile başladı.

Paylaş

Sivas’ta otobüs firmalarının tekelleşme süreci, 2004 yılında dolmuş hatlarının, yerini otobüs hatlarına bırakması ile başladı. Bu süreç kapsamında iki dolmuş sahibine bir otobüs verildi. Bundan sonraki Avrupa Birliği süreci de bahane edilerek, dolmuş hatlarının yerine yeni otobüsler konuldu.
Değeri 70-80 bin YTL olan bu araçlar, belediye tarafından anlaşma yapılması ile tek bir bankadan kredi kullanılarak 120-130 bin YTL’ye satın aldırıldı. Birçok otobüs işletmesi bu borcu ödeyemediğinden ötürü, otobüs hattını ve otobüsünü satmak zorunda kaldı. 2007 yılında ise “kent kart” uygulamasına geçildi ve kent kartlar, Sivas halkına 6 YTL’den satılmaya başladı. Sivas Belediyesi’nin, yeni dönem için bin tane ücretsiz kent kart talep ettiği biliniyor.
Halk ise bu gelişmelerden rahatsız.
Öğrenciler ulaşımda güçlük çekiyor
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde okuyan Hanım Özkurt, akşamdan sonra üniversiteye giden otobüs hatlarının azalmasından kaynaklı sıkıntılar yaşadığını söyledi. Okuldan dönüşü de geç saate denk geldiği için saatlerce otobüs bekledikten sonra merkezde inerek aktarma yapıp evine vardığını ifade eden Özkurt, okul bitiminde eve geçmek için 1 saat zaman kaybettiğini aktarıyor. Bu tür zaman sıkıntısını Sivas gibi küçük bir yerde yaşadığını anlatan Özkurt, “Ulaşımda 2 saat zaman kaybediyorum günde. Otobüs şoförlerinin çoğu kaba davranıyor bizlere. Az otobüs hattı olması nedeniyle otobüse çok fazla yolcu alındığı için nefes bile alamıyoruz” şeklinde konuştu.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi Fatih Özgün ise ailesinin gönderdiği 300 YTL ile günde 4 defa otobüse bindiğini, zam yapıldıktan sonra yol masrafının aylık yaklaşık 15 YTL daha arttığını dile getirdi. “Aylık ulaşım ücretim 60 YTL civarında” diyen Özgün, okula gitmek için ara sıra otostop çektiğini, bu şekilde öğrencilik yaşamını devam ettirdiğini söyledi. Otobüslerin yarım saatte ancak çarşıya gidebildiğini ifade eden Özgün, otostop ile 5 dakikada merkeze geçebildiğini anlatırken, öğrencilerin otobüs beklemek yerine otostop çekmesi gerektiğini dile getiriyor.
‘Otobüse binmek bizim için lüks’
Tekstil fabrikasında çalışan bir tekstil işçisi Malit Özsarı, ulaşıma yapılan zamların bütçesini zorladığını belirtti. 4 nüfuslu bir aile olduklarını sözlerine ekleyen Özsarı, daha önceleri ailesi ile birlikte Sivas’ın merkezine haftada bir kez gezmek için gelebildiğini, gelirleri düşük olduğu için ulaşıma yapılan zamlarla haftada bir günlük gezmelerinin bile engellediğini anlattı. Özsarı, otobüse binmenin de artık kendisi için lüks olduğunu kaydetti.
Otobüs şoförleri para kazanmıyor
Otobüs şoförleri ise halkın kendilerini para kazananlar olarak gördüğünü, ancak kendilerinin para kazanmadığını iddia ediyorlar.
Aylık ortalama ellerine geçen paranın 8 bin YTL civarında olduğunu, giderler çıkınca ellerinde 2 bin YTL gibi bir paranın kaldığını ifade eden otobüs şoförleri, hatlarda iki kişi çalıştıkları için biner YTL kazanabildiklerini söylüyorlar. Otobüs şoförleri, kent kart şirketinin gelirinin yüzde 4’ünü ve belediyenin ise yüzde 2 gibi bir kısmını aldığını, kent kart şirketinin yaklaşık 60 arabanın gelirine bedel bir kazanca sahip olduğunu belirtirken, bu haksızlığın kaldırılmasını istediklerini dile getirdiler. (Sivas/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Merzifon’da baz istasyonuna tepki

SONRAKİ HABER

Emek ve demokrasi güçleri tartıştı: Nasıl bir Esenyurt istiyoruz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa