27 Mart 2008 00:00

Topluluklar ‘tiyatrolar haftasına’ hazır

Edirne’nin kültür sanat hayatının önemli bir dayanağını oluşturan Trakya Üniversitesi öğrenci toplulukları birçok sıkıntıya rağmen çalışmalarına devam ediyor.

Paylaş

Edirne’nin kültür sanat hayatının önemli bir dayanağını oluşturan Trakya Üniversitesi öğrenci toplulukları birçok sıkıntıya rağmen çalışmalarına devam ediyor. Tiyatro toplulukları ise Dünya Tiyatro Günü için özel hazırlık yapıyorlar. Üniversiteye bağlı çalışan 4 tiyatro kulübü oyunları yalnızca bir günde oynamaları mümkün olmadığından etkinliklerini bir haftaya yayacak.
Camdan Oyuncular, Tiyakomedram, Tıp Oyuncuları ve Yaşam Sahnesi aynı zamanda üniversitenin düzenli çalışan az sayıda topluluk arasında yer alıyor.
Ferhan Şensoy’un “Güle Güle Godot” ve Mehmet Akan’ın “Midirfillik” oyunu sezona başlayan Tiyakomedram yönetmeni Ali Burak Palabıyık, bu sene bir değişiklik yapıp dekorlarında fotoğraf kullandıklarını söyledi. Gençlerin kültür ve sanata ilgisinin tiyatrolar haftasında katılıma bakarak iyi olduğunu söyleyen Palabıyık, amaçlarının insanları oyunun içine çekmek, onları bunun bir parçası yapmak olduğunu belirterek ekliyor: “Çünkü seyirci çıktıktan sonra oyun bitmiş olmuyor. Oyunlarla insanların hayata başka baktıklarını düşünüyorum. Ve bir hafta yeterli değil bunun için. Sürekli oynanmalı oyunlar, ama salon malum imkanlar malum.”
Üniversitenin sınav takviminden dolayı tiyatrolar haftasına oyunlarını yetiştirmeyen Camdan Oyuncular, skeçlerle derledikleri bir oyunla nisan ayına hazırlık yapıyor. Topluluk çalışmalarının genelde akşam saatlerinde olmasından dolayı birçok çalışmaya katılamayan ikinci öğretim öğrencileri tarafından kurulan ve gündüzleri çalışan Yaşam Sahnesi, bu sene Yılmaz Erdoğan’ın “Kadınlık Bizde Kalsın” oyununu oynadı.
Bütün öğrencilik yaşamıyla diğer fakültelerden ayrılan tıp fakültesinin de kendisine ait bir grubu var. Nisan ayı içerisinde Nâzım Hikmet’in “Kadınların İsyanı” oyununu oynayacak olan Tıp Oyuncuları yönetmeni Dilek Saygın, iki ülke arasındaki savaşa karşı kadınların isyanını anlatan oyunun kadrosunu tamamen teknik olanaklardan dolayı 45’ten 25 kişiye indirmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Seçtiği oyunun, savaş çığırtkanlığı yapan gençlere farklı bir ses farklı bir düşünce olabilmek için olduğunu söyleyen Saygın, “barış içerisinde yaşamayalı çok olmuş ve o hissin ne demek olduğunu da bilmiyor insanlar. Niyetimiz bu oyunla barış adına bir şeyler yapabilmek” diyor. (Edirne/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Deniz Gezmiş’i izleyenler kitapçıya akın etti

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa