27 Mart 2008 04:00

‘Geleceğimizin bedeli yok’

Doğal akvaryum olarak bilinen Saros Körfezi’nde petrol ve doğal gaz arama çalışmaları Keşan halkını ve çevre örgütlerini tedirgin ediyor.

Paylaş

Doğal akvaryum olarak bilinen Saros Körfezi’nde petrol ve doğal gaz arama çalışmaları Keşan halkını ve çevre örgütlerini tedirgin ediyor. Keşan Belediye Meclis üyesi Cengizhan Aktan, çevrenin tahrip olacağını belirterek “Geleceğimizin hiçbir bedeli yoktur” dedi.
Enerji Bakanlığı, Ege Denizi’nde Edremit Körfezi, Gökçeada açıkları ve Saros körfezinde sondaj çalışmalarına başlandığı açıklamasını yaptı. Saros Körfezi’nde, 3 Şubat’ta 79.25 metre boyunda, 40 metre yüksekliğinde, 11 bin 952 grostonluk yüzer arama sondaj platformu sondaj çalışmalarına başladı.
Saros Körfezi kendi kendini temizleme özelliğine sahip, rüzgar sörfü ve dalma sporları için ülkemizdeki en uygun özelliklere sahip, yüzlerce deniz canlısını barındıran ender körfezlerden biri olarak bilinir. Körfez bu özelliklerini şimdiye kadar karmaşık girdaplar çizen akıntılar ve kıyılarında sanayi bulunmadığından dolayı korumuş. Uzmanlar, denizde petrol aramanın da petrolün naklinde ve kullanımında olduğu gibi çevresel zararları olduğunu belirtiyorlar. Söz konusu olan açık deniz değil de Saros gibi körfez olduğunda risk daha da fazlalaşıyor.
Başta Keşan olmak üzere Saros Körfezi kıyısındaki belediyeler ve halk, petrol arama çalışmalarının yaratacağı çevresel etkilerden olumsuz şekilde etkileneceğinden dolayı gelişmeleri tedirginlikle takip ediyor. Bölgedeki yerel yönetimler turizmin geliştirilmesi için çaba sarf ederken, koca gemilerin körfeze girmesi ve işletilmesi, bu çabaları boşa çıkaracağı kaygısını artırıyor.
Çalışmalar gizleniyor
Sondaj çalışmaları 3 Şubat’ta başlamasına rağmen kıyı belediyeleri ve çevre örgütleri gelişmelerden kendilerinin bilgilendirilmediklerini bildiriyor. Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) Yönetim Kurulu’ndan ve Keşan Belediye Meclis Üyesi Cengizhan Aktan, gelişmelerden belediyelerin ve çevre örgütlerinin bilgilendirilmediğini belirtti. “Oysa gelişmelerden çok kaygılıyız. Saros özellikleri ile ender bulunan körfezlerdendir” diyen Aktan, “Bizler turizmin gelişimi için çalışmalar yürütürken, çevre felaketine yol açabilecek sondaj çalışmaları ile karşılaştık” şeklinde konuştu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in, çalışmaların başlamasını “müjde” gibi sunmasını da eleştiren Aktan, “Dünyada 50-60 yıl petrol rezervleri bulunduğu söyleniyor. Oysa Saros Körfezi’nde tahrip olacak çevre ancak yüz yıl sonra kendisini toparlayabilecek. Hangi ekonomik kazançla bu değerlendirilebilir. Geleceğimizin hiçbir bedeli yoktur” dedi. (Keşan/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

KENTTEN GELEN

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa