Sosyal güvenlik yasası yine ertelendi

Yunanistan’da emekçilerin 24 saatlik genel grevle karşıladığı sosyal güvenlik yasa tasarısının meclis oylaması bir kez daha ertelendi.


Yunanistan’da emekçilerin 24 saatlik genel grevle karşıladığı sosyal güvenlik yasa tasarısının meclis oylaması bir kez daha ertelendi. Toplumun geniş kesimlerinden gelen tepkiler nedeniyle bir hafta ertelenen ve dün mecliste oylanması planlanan tasarının gelecek hafta başında tekrar parlamentoya getirilerek oylanması bekleniyor.
Ana muhalefet partisi PASOK, hükümetin çeşitli meslek kuruluşlarının oluşturduğu 155 emeklilik fonunu, yeni bir yasal düzenlemeyle 5 ana fonun çatısı altında toplamayı hedefleyen sosyal güvenlik yasa tasarısı konusunda izlediği politikayı gerekçe göstererek, Başbakan Kostas Karamanlis ve hükümet aleyhinde gensoru önergesi verdi. Gensoru önergesinin dün parlamentoda tartışılmaya başlandığı ve yarın gece yapılacak açık oylamayla son bulacağı belirtilirken, dün oylanacağı açıklanan sosyal güvenlik yasa tasarısının, hafta başına ertelendiği kaydedildi. Yunanistan Parlamentosu tüzüğü gereği, gensoru önergesi verilmesi halinde genel kurul rutin çalışmalarını erteleyerek, 3 gün devam edecek ve kabulü için 300 sandalyeli parlamentonun 151 üyesinin olumlu oy kullanması gerekiyor.
Öte yandan Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ı ziyaret eden parlamentoda 14 sandalyesi bulunan Radikal Sol İttifak Partisi’nin lideri Alekos Alavanos, söz konusu yasa tasarısının anayasaya uygun olmadığı ve referanduma gidilmesi gerektiği görüşünü savunduğu bildirildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net