27 Mart 2008 00:00

Gediz’deki kirlilik tarımı tehdit ediyor

Susuzluk ve Gediz Nehrinin kirliliği Menemen’li üreticileri tedirgin ediyor. Defalarca gündeme gelmesine rağmen kirlilik sorunun yıllardır çözülmemiş olması herkesi karamsarlığa itmiş durumda.

Paylaş

Susuzluk ve Gediz Nehrinin kirliliği Menemen’li üreticileri tedirgin ediyor. Defalarca gündeme gelmesine rağmen kirlilik sorunun yıllardır çözülmemiş olması herkesi karamsarlığa itmiş durumda.
Eskiden Gediz’de başta kefal olmak üzere birçok balık türünün yaşadığını belirten yöre halkı, balığa çıktıkları günleri anlatıyorlar. Şimdi bir tek balığın kalmadığı nehir, üreticilerin deyimiyle elini soksan kaşıntı yapıyor.
Gediz Birliği çözüm üretmiyor
Gediz nehrinin kirliliğini çözmek için Gediz çevresindeki il ve ilçe belediye başkanlarından oluşan Gediz Havzası İlleri Çevre Koruma Hizmet Birliği, atıkların Gediz’e boşaltılmasının önüne geçemediği gibi aralarında kendi arıtma tesisi olmayan belediyeler de var.
Özellikle arıtma tesisi olmayan fabrikaların kapatılması, arıtma tesisi kuran fabrikaların da bunları çalıştırması ve atıklarının Gediz’e boşaltılmaması çözülmesi gereken en önemli sorun. Gediz’deki kirliliğin toprağa geçtiği taktirde trilyonlarca parayla bile temizlenemeyecek tahribatlar yarattığı herkes tarafından biliniyor. Bu konuda Menemen-Emiralem Çevre Platformu üyeleri Manisa’daki Gediz Birliği toplantısına katılmış, bu konuda artık acil ve hızlı bir şeylerin yapılması gerektiğine dikkat çekmişti. Ancak söz konusu toplantıda genel laflarla sorun geçiştirilerek, “Gerekenler yapılıyor” denildi.
Gediz’in kirliliği ile ilgili çözüm üretmeye çalışan Menemen-Emiralem Çevre Platformu üyeleri belediye başkanlarının, Ziraat odalarının, valilerin bir an önce bir şeyler yapması gerektiğini, buradaki doğanın, tarımın sanayiye kurban edilmemesi gerektiğini söylüyorlar.
Avukat Diler Bosut Güven, Menemen Belediyesi’nin Gediz Havzası İlleri Çevre Koruma Birliği üyesi olduğunu belirterek, “Ancak şimdiye kadar bir tek toplantıya dahi katılıp bizleri temsil etmedi. Menemen ovasının kirlenmemesi için yapabileceği çok şey olmasına karşılık bir şey yapmadı. Milletvekilleri, valiler kimse de sanayicilerin doğayı katletmelerini engellemiyor” diyor.
Mahsul ölüyor, toprak çoraklaşıyor
Zehirli fabrika atıklarından dolayı ağır metallerce aşırı kirlenen Gediz Nehri, üretilen ürünlerin sağlık açısından kalitesinin düşük olmasıyla beraber toprağı da kuraklaştırıyor. Bu durumu bildiklerini ancak yine de toprağı sulamak zorunda olduklarını söyleyen üreticiler, bağcılığın ve meyveciliğin sürekli su istediğini kuruması durumunda tekrar oluşmasının 7-8 seneyi aldığını belirtiyorlar.
Üreticiler, özellikle Manisa, Uşak, Kemalpaşa bölgesindeki fabrikaların atıklarını nehre boşaltmasını engellemeyen ve Gediz’in temizlenmesi için bir şey yapmayan yetkililere öfkeli. Kirliliğin 7-8 yıldır mevcut olduğunu belirten köylüler, sorunun çözüleceğine olan inançlarını yitirmişler.
Menemen’in 400 haneli Haykıran köyünde 2500 dönüm korumaya alınmış tarım arazisi bulunuyor. Burada da genelde üzüm ve az miktarda meyvacılık yapılıyor. Osman Şahin adındaki üretici, kendilerinin küçük üretici olduğunu belirterek, “Gediz’le sulamazsak sondaj vurmak lazım. Su çıkıp çıkmayacağı belli değil. Çıkmazsa 15-20 milyar zararı kimse göze alamıyor” diyor.
220 hanelik Doğaköy’de ise bu aylarda ıspanak, pırasa gibi mevsimlik sebzeler üretiliyor. Sorunlar diğer köylerle aynı. Üreticiler mutsuz ve karamsar. Doğaköy üreticileri de diğer üreticiler gibi Gediz’in temizlenmesini, buradaki tarıma destek verilmesini, susuzluğa karşı önlem alınmasını istiyor. (İzmir/EVRENSEL)

Herkes etkileniyor

Menemen Ziraat Odası Başkanı Şeref Sofuoğlu: Ege Bölgesi %38 ile Türkiye genelinin üzerinde kuraklık yaşıyor. Buğday fiyatı 200-300 binden 1 milyona çıktı. Sadece üreticiler değil herkes etkileniyor, artan ekmek fiyatları ortada. Dünya genelinden 2-3 kat pahalı mazot, elektrik, gübre ile üretim yapıyoruz. Lüks yatı olan da 2 dönüm toprağı olan da aynı fiyata mazot alıyor. Bir çok defa hükümete sesimizi duyurmaya çalıştık ancak duyuramadık. Damlama sulamayı çözüm olarak sunuyorlar. Yaygın olsa ne olacak? Gediz kirli, çiftçi mi kirletiyor? Hayır. Yer altı suyu da yasak. Üreticiler ne yapsın?
ÖNCEKİ HABER

Köylü borcunu borçla kapatıyor!

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa