Ekonomik büyüme Yeşilkent’e uğramadı

Ekonomik sıkıntılar İstanbul Yeşilkent’teki esnafa göz açtırmıyor. Halkın alım gücünün düşmesinin yanına birde kendi ‘krizleri’ eklenince esnafın beli bükülmüş.


Ekonomik sıkıntılar İstanbul Yeşilkent’teki esnafa göz açtırmıyor. Halkın alım gücünün düşmesinin yanına birde kendi ‘krizleri’ eklenince esnafın beli bükülmüş. Hükümetin ‘büyüyoruz’ açıklamalarına esnaf, “Çocuklarımız hastalanınca doktora bile götüremiyoruz. Hükümet hangi büyümeden bahsediyor, batıyoruz” diyerek tepki gösteriyor.
30 yıldır esnaflık yapan Şaban Aslan, 1 yıldır Yeşilken’te. Küçük esnafın sık sık yer değiştirdiğini dile getiren Aslan, ‘hükümetimiz sağ olsun’ diyerek tepki gösteriyor içinde bulundukları duruma. “Çok yakında kepenkleri indireceğiniz” diyen Şaban, günlük cirosunun 40 YTL’yi geçmediğini dile getiriyor. “Ne alırsan 1 YTL” mağazası bulunan Aslan, 1 YTL’lik alışverişi dahi deftere yazdırdığını belirterek, “İnsanların alım gücü düşmüş her evde mutlaka bir işsiz var. Çocukları hastalanınca bile bana gelip benden 3 lira yol parası alıyorlar ki çocuğu doktora götürsünler” diyerek yaşadıklarını özetliyor.
Böyle büyüme adil midir?
Ekonomik büyümeden nasiplerini alamadıklarını vurgulayan Aslan şu şekilde devam ediyor sözlerine: “Kim büyümüş? Esenyurt’ta Tayyip Erdoğan’ın parkını yapan büyüdü. Biz bir şey göremedik. 170 YTL harcanmış diyorlar. Oysaki 15 YTL harcadılar. Diğerini alan müteahhit ve AKP yandaşları büyüdü. Başbakan’ın çocukları başkalarının bursuyla hem de Amerika’da okudu. Oysa bizim buradaki çocuklar hastalanınca ailesi doktora götürmek için yol parasını benden borç alıyor. Böyle büyüme adil midir?”
Asgari ücretten haberleri yok mu?
19 yıldır tekstil işiyle uğraşan Veysi Kaflı’nın da sıkıntısı aynı. Kaflı, işçi çalıştıracak gücünün dahi olmadığına değiniyor. Halkın alım gücünün düştüğünü dile getiren Kaflı, ekonomik büyümeden küçük esnafın payına sadece vergilerin düştüğünü aktarıyor. “Başbakan o büyük holding sahiplerine ve yabancı sermayeye diyor büyüyoruz ve büyüdük. Ben bir tekstilciyim insanlar kendilerine kıyafet alamıyor. Asgari ücretin 435 lira olduğundan Başbakan’ın haberi yok galiba” diyen Kaflı, ‘büyüdüklerini’ söyleyen hükümete seslenerek, “Bizim büyüdüğümüzü söylüyorsunuz, peki işçilerin maaşlarında neden bir iyileşme ve büyüme olmuyor. Biz, işçilerin maaşlarını dahi ödeyemiyoruz. Bu nasıl büyüme” diyor. (İstanbulEVRENSEL)
Sezgin Kayvar
www.evrensel.net