Çağrıya medya desteği

TÜSİAD’ın önderliğinde bir araya gelen kurumların yaptıkları tansiyonu düşürme çağrısı, medyadan büyük destek gördü.


TÜSİAD’ın önderliğinde bir araya gelen kurumların yaptıkları tansiyonu düşürme çağrısı, medyadan büyük destek gördü. Dünkü gazetelerde en geniş yer bulan haber, “Bir adım geri çağrısı” oldu.
AKP’ye açılan kapatma davası ve Ergenekon gözaltıları sürecinde farklı tutumlar alan gazeteler, TÜSİAD’ın çağrısına destek vermede birleşti. Hükümeti eleştiren Hürriyet, Milliyet gibi gazetelerle, Sabah ve Star gibi hükümetten yana gazeteler, “sivil topluma” aynı desteği verdi.
Hükümete yakın olarak bilinen gazeteler, şu manşetleri attı: “Geleceğimizi karartmayın” (Bugün), “Gerginliği bitirin” (Türkiye). Önemli bir kısmı ise, bunu “Yankı buldu” gibi ifadelerle, Gül’ün Baykal’la yapacağı görüşmeyle birlikte haberleştirdi. Zaman “Tansiyonu düşüren buluşmalar” manşetinde hem açıklamayı, hem ziyareti duyurdu. Yeni Şafak ve Sabah, çağrının Gül tarafından dikkate alınmasını öne çıkardı: “Çağrı zirvede yankı buldu” (Yeni Şafak), “Gül devrede”. Star, açıklamayı “Evet demokrasi” başlığıyla duyurdu.
Akşam, “Herkes bir adım geri atsın” manşetiyle verdiği haberde, patronların etkisini şöyle vurguladı: “TÜSİAD’ın da desteklediği 7 sivil toplum kuruluşu...”
Doğan grubu gazeteleri de açıklamayı manşete taşıdı. Hürriyet “Ortak akıl ayakta”, Posta “Herkes bir adım geri” manşetlerini kullandı. Milliyet, “Herkes bir adım geri atmalı” haberinin altında, Baykal’ın tepkisini manşete çekti: “Daha önce neredeydiniz?”
Radikal de temkinli davranarak uzlaşmanın olanaklılığını tartıştı: “Uzlaşın deniyor ama uzlaşmaz çelişkiler var”.
İlginç yorumlar da geldi. Vatan’ın “Tam Kayseri işi” manşetinde Mehmet Tezkan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun “AKP kapatılır, Erdoğan yasaklanırsa ben varım” mesajı verdiğini öne sürdü.
Vakit ise uzlaşmaya tepkiliydi. “Uzlaşalım ama kiminle ve nede” manşetini atan Vakit sordu: “Geri adımı millet mi atacak?”
Cumhuriyet “Uzlaşma adımları” manşetinin altında yorumsuz bir haber vermeyi tercih etti. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net