28 Mart 2008 00:00

Altın için sondaj çalışmaları başladı

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Kaymaz beldesinde Eurogold’dan sonra Koza Altın Şirketi, altın arama çalışmaları yapmak için yataklarının olduğu bölgede su kuyuları açmaya başladı

Paylaş

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Kaymaz beldesinde Eurogold’dan sonra Koza Altın Şirketi, altın arama çalışmaları yapmak için yataklarının olduğu bölgede su kuyuları açmaya başladı.
Yaklaşık 10 yıl önce beldede yabancı menşeli Eurogold Firması, altın aramak için gerekli çalışmalara başlamıştı. Ancak, belde halkının altın karşıtı eylemleri nedeniyle Eurogold firması daha sonra altın aramaktan vazgeçmişti. Geçtiğimiz yıl Koza Altın Firması, altın yataklarının bulunduğu 750 dönüm büyüklüğündeki araziyi Eudogold Firması’ndan satın aldı. Koza Altın Şirketi daha sonra, altın aramak için gerekli ruhsatları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan aldı.
Kaymaz Belediye Meclisi’nde, bazı belediye meclis üyeleri altın aranmasına sıcak bakarken, bazı meclis üyeleri beldede altın aranmasına tepki gösterdi. Son yerel yönetimler yasası ile birlikte belde olma hakkını da kaybeden Kaymaz’da, halk altın konusundaki gelişmelerden endişeli.
Kaymaz Belde Belediye Başkanı Mustafa Akkuş, firmanın altın için bakanlıklardan gerekli izinleri aldığını belirterek, “Şimdilik, su bulmak için sondaj çalışması yapıyorlar. Beldeden 6-7 kişi işe aldılar. Bu işçiler ile birlikte makineler altın yataklarının bulunduğu bölgede su arıyorlar. Su bulunduktan sonra, altın madeni de açılacak” diye konuştu. (Eskişehir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Nâzım devrim için çalışmayı öğretti

SONRAKİ HABER

10 metre yükseklikten düşen kaynak ustası Recep Kul yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa