29 Mart 2008 00:00

Mumia Abu-Jamal’in idam kararı kaldırıldı

ABD’de 1981 yılında bir polisi öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanarak 1982’de idam cezasına çarptırılan “Kara Panterler” örgütünün yöneticilerinden Gazeteci-Yazar Mumia Abu-Jamal hakkında verilen idam kararı, perşembe günü kaldırıldı.

Paylaş

ABD’de 1981 yılında bir polisi öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanarak 1982’de idam cezasına çarptırılan “Kara Panterler” örgütünün yöneticilerinden Gazeteci-Yazar Mumia Abu-Jamal hakkında verilen idam kararı, perşembe günü kaldırıldı. Philadelphia Temyiz Mahkemesi tarafından verilen kararda, Mumia Abu-Jamal için verilen idam kararının kaldırılması doğrultusundaki savunmanın talebinin kabul edildiği açıklandı. 2001 yılında mahkeme, Abu-Jamal’in idam edilmesini durdurmuştu.
Kararla birlikte Mumia Abu-Jamal’in cezası da ömür boyu hapse dönüşmüş oldu. Bu karara 180 gün içinde itiraz eden herhangi bir hakim çıkmadığı takdirde, idam kararı resmen yürürlükten kalkacak. Temyiz Mahkemesi’nin Abu-Jamal için verilen idam kararını kaldırması, Abu-Jamal’in avukatları ve insan hakları savunucuları tarafından kısmi başarı olarak değerlendirildi. Abu-Jamal’in idam edilmemesi için başta ABD olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilen geniş kapsamlı kampanyaların etkili olduğunu belirten insan hakları savunucuları, Abu-Jamal’in 25 yıldan beri cezaevinde olduğunu ifade ederek, serbest bırakılmasını talep ediyor.
9 Kasım 1981’de bir polisin öldürülmesinden sorumlu tutulan Mumia Abu-Jamal idam cezasına çarptırılmıştı. Avukatları ise davanın adil olmadığını belirterek itiraz etmişti. Bunun başlıca delili olarak idam kararını veren jürinin sadece beyazlardan oluşmasını gösterdiler. 2001’de Temyiz Mahkemesi, itiraz başvurusunu haklı bularak idam kararını durdurdu. ABD’de siyahların ayrımcılığa tabi tutularak sömürülmesine karşı çıkan “Kara Panterler” örgütünün yöneticileri arasında bulunan Gazeteci Abu-Jamal, yıllardır gazetemiz Evrensel’in de aralarında bulunduğu pek çok yayın organına cezaevinden haftalık makale yazıyor. Paris, Venedik, Montreal ve San Francisco kentleri de daha önce Abu-Jamal’e fahri hemşehri unvanını vermişti.
ABD yargısındaki ayrımcılık ve haksızlığın sembolü olan Abu-Jamal’in yargılanma sürecinin kısmi bir başarıyla sonuçlanması, verilen mücadelenin sonuç getirdiği biçiminde de değerlendirildi. (Köln/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Arjantin’de çiftçilerin grevi 3. haftasında

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa