29 Mart 2008 00:00

Arjantin’de çiftçilerin grevi 3. haftasında

Arjantinli çiftçilerin başlıca gıda ihraç kalemlerine konulan vergilerin artırılmasını protesto için başlattıkları grev üçüncü haftasına girerken, Arjantin’in çiçeği burnunda Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, grev sonlandırılmadığı sürece görüşmelere başlamayacağını açıkladı.

Paylaş

Arjantinli çiftçilerin başlıca gıda ihraç kalemlerine konulan vergilerin artırılmasını protesto için başlattıkları grev üçüncü haftasına girerken, Arjantin’in çiçeği burnunda Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, grev sonlandırılmadığı sürece görüşmelere başlamayacağını açıkladı. “Kafasına dayalı bir silahla görüşme yapamayacağını” söyleyen Kirchner, önceki gün de çiftçileri ‘zorbalıkla’ suçlamıştı. Çiftçi liderleri greve 48 saatlik bir ara verme ihtimalini görüşmek üzere bir araya geldi. Arjantinli çiftçilerin, Kirchner’in tehditle karışık teklifine gösterecekleri reaksiyon merakla bekleniyor.
İhracat durdu
Arjantin’de hükümetin yüzde 45’e varan vergi artırımıyla başlayan ve iki haftadır süren grev, tarımda dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan ülkede gıda kıtlığına ve Çin ve Avrupa piyasalarına tahıl ihracatının durmasına yol açtı. Protestocu çiftçiler, gıda ürünlerini taşıyan kamyonları ya durdurarak ya da içindeki malları yollara dökerek, gıda maddelerinin perakende piyasasına ulaşmasını engelliyor. Çiftçiler, vergilerin kendilerini çok olumsuz etkilediğini ve ödedikleri vergilerin kendilerine hizmet olarak dönmediğini belirtiyor. Santa Fe bölgesinden bir çiftçi olan Marcelo Rosetto, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Kârlarımız her geçen gün azalıyor. Devlete ödediğimiz vergiler de örneğin gübre alımının sübvanse edilmesi ya da toplumumuzun eğitimi ve sosyal konumunun geliştirilmesi şeklinde geri dönmüyor” diye konuştu. Hükümetse, vergi artırımının meşru olduğunu ve piyasalara gıda maddelerinin ulaşması için gerekirse güç kullanılabileceğini açıkladı.
Grev nedeniyle yaşanan gıda yetersizliği ve artan enflasyon nedeniyle ülkedeki orta sınıfların da çiftçilerin gösterilerine katıldığı kaydediliyor. Çiftçilerin grevini destekleyen 5 binden fazla kişi, önceki gün başkent Buenos Aires’te gösteri düzenledi. Devlet başkanının başkentteki konutu önünde toplanan 2 bin kişi de Kirchner’in istifasını istedi. İki haftadır süren gösterilerin, 2001-2002 yılları arasındaki ekonomik krizin ardından yaşanan en büyük tepki eylemi olduğu belirtiliyor. 6 yıl önce yaşanan ve dönemin Devlet Başkanı Fernando de la Rua’yı görevi bırakmaya zorlayan gösterilere benzer olarak, son olayların aralıktan beri iktidarda olan Fernandez hükümetinin “en zor sınavı” olduğu ifade ediliyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Asya’da pirinç krizi tırmanıyor

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa