29 Mart 2008 00:00

Asya’da pirinç krizi tırmanıyor

Güneydoğu Asya ülkelerinden Kamboçya’da pirinç fiyatlarındaki dalgalanmalar ve açlık nedeniyle binlerce insan sokaklara döküldü.

Paylaş

Güneydoğu Asya ülkelerinden Kamboçya’da pirinç fiyatlarındaki dalgalanmalar ve açlık nedeniyle binlerce insan sokaklara döküldü. Kamboçya, dünya nüfusunun yarısı için temel besin kaynağı olan pirinç ihracatındaki kısıtlamaları kabul eden son ülke oldu. Kamboçya hükümeti, perşembe günü, iki aylık ihracat yasağının başladığını ilan etmişti. Özellikle Afrika ve Ortadoğu gibi denizaşırı ülkelerden gelen taleplerin fiyat artışına neden olduğu belirtiliyor.
Dünya çapında artan talep, pirinç stoklarının son 30 yıldaki en düşük seviyeyi bulmasına neden oldu. Bu ayın başında BM Genel Sekreteri, küresel gıda stoklarının son yıllardaki en düşük seviyelerine ulaştığını, bu durumun fiyatları yukarı ittiğini ve milyonları açlığa sürüklediğini söylemişti. Stokların giderek tükenmesi, nispeten daha fakir olan Asya halkları ve hükümetleri arasında endişe yarattı. Bu ay başlarında yükselen pirinç fiyatları, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da da binlerce kişinin protestolarına sebep oldu. Pirinç, Asya’daki binlerce insan için en önemli besin durumunda. Dünyanın en büyük pirinç ithalatçısı olan Filipinler, dünyanın en büyük ihracatçısı Vietnam’dan stokları garanti etmesini istedi. Bu alışılmadık bir istek ve insanlara yiyecek sağlama konusundaki büyüyen endişelerin işareti olarak yorumlanıyor. Filipinler’de hükümet, tarımsal yetiştirme teknikleri konusunda çiftçileri daha bilinçli olmaya zorlasa da, Ulusal Gıda Birliği, her yıl 12 milyon ton pirinç tükettiği bilinen ülkenin kaynak temin etmekte gün geçtikçe zorlandığını belirtti. Filipinler hükümeti ise Vietnam ile bir buçuk milyon ton pirinç sevkıyatı için anlaştı. Filipin Başbakanı Gloria Arroyo, “Pirinç fiyatları yükselebilir, fakat biz kısıtlamaya gitmeyeceğiz, ihtiyacı karşılamaya devam edeceğiz” dedi.
Filipinli pirinç üreticileri, küresel krizin problemin sadece bir parçası olduğunu ve aslında problemin temelinde yerli üretimin yavaşlaması ve tedarik zincirinin bozulması gibi daha önemli başka problemler olduğuna dikkat çekiyor. Filipinler’de iç politikaya malzeme olan pirinç fiyatları, hükümeti krizin atlatılması için yaklaşan yağmur mevsiminde ek 2.7 milyon hektar arazinin de tarım alanlarına katılmasıyla üretimi artırmaya yönlendiriyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Operasyona işgal güçleri de katıldı

SONRAKİ HABER

Çin'de kağıt fabrikasında gaz sızıntısı: 7 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa