29 Mart 2008 00:00

AKP raporu üyelere dağıtıldı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AKP’nin hakkında açılan kapatma davasına ilişkin olarak raportör Dr. Osman Can’ın hazırladığı raporu Yüksek Mahkeme üyelerine dağıttı.

Paylaş

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AKP’nin hakkında açılan kapatma davasına ilişkin olarak raportör Dr. Osman Can’ın hazırladığı raporu Yüksek Mahkeme üyelerine dağıttı. Pazartesi toplanacak olan Anayasa Mahkemesi heyeti, davanın kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, bir siyasi partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne açılan davalarda, “ceza davası” prosedürü izleniyor. Mahkeme heyeti, raportörün görüşü doğrultusunda veya aksi yönde bir karar alabilecek. Mahkeme heyeti, ilk inceleme raporundan sonra başvuruda bir eksiklik olup olmadığına bakacak. Herhangi bir eksiklik bulunmazsa “tensip tutanağı’ hazırlanacak. Bu tutanakta kapatma davası sürecinde izlenecek yöntem belirlenecek. Bu yöntem ile birlikte iddianame, ön savunmanın hazırlanabilmesi için AKP’ye gönderilecek. Ön savunma için tanınan bir aylık süre AKP’nin istemesi halinde uzatılabilecek.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AKP hakkında laikliğe karşı eylemlerin odağı olduğu iddiasıyla kapatma talebiyle açtığı davada, kapatma kararı için 11 üyenin en az 7’sinin oyu aranacak. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Gül, Uras ve Sezer’le görüştü

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa