29 Mart 2008 04:00

İşkence sokağa taştı

İHD, Van, Siirt, Hakkari ve Yüksekova’da Newroz kutlamaları sırasında çıkan olaylara ilişkin hazırladığı raporu İHD Diyarbakır Şubesi’nde açıkladı.

Paylaş

İHD, Van, Siirt, Hakkari ve Yüksekova’da Newroz kutlamaları sırasında çıkan olaylara ilişkin hazırladığı raporu İHD Diyarbakır Şubesi’nde açıkladı. Açıklamada ilk sözü olan İHD Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ, 28 Mart olaylarının failleri cezasız kaldığı İçin Newroz’da ciddi ihlaller yaşandığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Van, Siirt, Hakkari ve Yüksekova’da Newroz’un kutlanmasına izin verilmemiş, halkın kutlamaları gerçekleştirmek istemesi üzerine insanlık dışı kareler objektiflere yansımıştır. İşkence sokağa taşmış, 900 civarında yurttaşımız gözaltına alınmış, birçoğu işkenceye maruz kalmış ve iki yurttaşımız da öldürülmüştür. Kutlamaların barışçıl bir ortamda gerçekleşebilmesi, halkın toplantı ve gösteri hakkının yaşam bulması için girişimlerde bulunan DTP milletvekilleri, DTP yöneticileri ve insan hakları savunucuları da saldırılardan nasibini almıştır. Polis, aşırı ve orantısız güç kullanmanın ötesinde doğrudan öldürme kastıyla hareket etmiştir. Söz konusu yerlerde gözlemci olarak bulunan İHD heyetlerinin de hazırladığı raporlara ve eldeki verilere, kamera görüntülerine göre, 1990’lı yıllarda Newroz kutlamalarına yapılan müdahalenin aynısı yaşanmış; insanlığa karşı işlenen suçlar hanesine yenileri eklenmiştir.”
Yalçındağ, İHD olarak yaşanan bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirterek, Siirt, Van, Hakkari valileri, Yüksekova kaymakamı ve Emniyet müdürlerinin derhal görevden alınmasını talep ettiklerini söyledi.
‘Uyarısız müdahale oldu’
İHD Bölge Temsilcisi Mehdi Perinçek ise Van’da 22 Mart’ta yapılan Newroz kutlamasına ilişkin bilgi vererek, “DTP önünde biriken kitleye ve DTP’li yöneticilere, vekillere polislerin uyarısız bir müdahalesi oldu. Müdahalede gaz bombası kullanıldı. Birçok kişi cop darbeleri ile yaralandı” dedi.
Van’da 84 kişi yaralandı
İHD’nin hazırladığı raporda, Van’da yaşananların bilançosu ise şöyle açıklandı: “Zeki Erinç adlı yurttaş yaşamını yitirmiş, 4’ü ağır 70 sivil yurttaş ile 14 güvenlik görevlisi toplam 84 kişi yaralanmış ve 130’dan fazla kişi gözaltına alınmıştır.”
Yüksekova Newoz’u
Raporda, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Newroz kutlamasına yapılan müdahale sonrası yaşanan olaylar ise şöyle belirtildi: “DTP ilçe binası önünde yapılan Newroz kutlamasında bayramlaşmak için bir araya gelen kitle dağılırken, güvenlik görevlileri müdahalede bulundu. Gaz bombaları ve cop kullanıldı. Kısa bir süre sonra dağılma yönünden silah sesleri gelmeye başladı. Her taraftan silah sesleri gelmeye başladı. Gözaltına alınanlar etkisiz hale getirildiği halde darp edildi. Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kurşunla yaralanmış çok sayıda kişi getirildi. Olayda İkbal Yaşar isimli kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı.”
Siirt Newroz’u
Siirt’te 22 Mart’ta yapılan Newroz kutlamalarına yönelik polis müdahalesi sonrası çıkan olaylar ise rapora şöyle yansıdı: “Polisler, mahallede bulunan 14 evin tüm camlarını kırmıştır. Polisler ssalanda bulunan kadınların hepsini darp etmişlerdir. Siirt’te, ateşli silahlarla da olmak üzere çok sayıda kişi yaralandı. Onlarca kişi gözaltına alındı. Yine 20 Mart günü Siirt’in Kurtalan ilçesinde Newroz kutlaması yapıldı. Kadın arama noktalarında sıkıntılar yaşanmış olup, aramalarda kadınların iç çamaşırlarına kadar bakılmış ve kadınlar onur kırıcı uygulamalara maruz kalmıştır.” (Diyarbakır/DİHA)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Önce kolunu kırdılar sonra da tutukladılar

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa