29 Mart 2008 00:00

Roche’a beraat

“SSK’ya fahiş fiyatla ilaç alımı”na ilişkin yargılandıkları davada, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak” suçlarından beraat eden Roche ...

Paylaş

“SSK’ya fahiş fiyatla ilaç alımı”na ilişkin yargılandıkları davada, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak” suçlarından beraat eden Roche Müstahzarları Sanayi AŞ eski Genel Müdürü Faruk Yöneyman’ın da aralarında bulunduğu 18 sanık hakkında, “ihaleye fesat karıştırmak”, “görevi kötüye kullanmak” ve “Kamu İhale Yasası’na muhalefet etmek” suçlarından “görevsizlik kararı” verildi.
Mahkeme heyeti, sanıkların bu suçlardan yargılanabilmeleri için dosyalarını İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, müşteki-sanık Veysi Mungan ile tutuksuz yargılanan sanıklardan Azmi Arslan ve Orhan Canpolat’ın da aralarında bulunduğu 9 sanık katıldı. Tutuksuz yargılanan diğer 9 sanık ise duruşmaya gelmedi.
Esas hakkındaki savunmalarını yapan sanık avukatları, mütalaa doğrultusunda karar verilmesini istedi.
Mungan da savunmasında, dosyaya gelen raporlardan biri dikkate alındığında, kendi şikayetinde belirttiği konulara yer verildiğinin görüleceğini ifade ederek, beraatına karar verilmesini talep etti.
Kararını açıklayan mahkeme heyeti; Faruk Yöneyman, Veysi Mungan, Orhan Canpolat, Azmi Arslan, Hülya Özdemir, Servet Rüştü Karahan, Sait Ersoy, Nazmi Güleyüpoğlu, Gülşen Terakye, İhsan Yener Kaya, Zehra İnci Koyuncu, Nazmi Celal Güler, Gökhan Demir, Ümit Ceylan, Tahir Ünsal, Ahmet Sarıbay, Burak Mehmet Sarıbay ve İsmail Şeref Sümer hakkında, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak” suçlarından toplanan deliller ve dosya kapsamı dikkate alındığında, bu suçun işlendiğine dair yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini belirtti. Mahkeme, bu nedenle söz konusu 18 sanığın bu suçtan ayrı ayrı beraatlarına hükmetti.
Mahkeme heyeti ayrıca, sanıklardan Canpolat, Özdemir, Karahan, Terakye, Koyuncu, Kaya, Güleyüpoğlu, Ersoy, Arslan, Sümer ve Güler hakkında, “görevi kötüye kullanmak” ve “ihaleye fesat karıştırmak” suçlarından; Yöneyman, Demir, Ceylan, Ünsal ve Ahmet Sarıbay ile Mehmet Burak Sarıbay hakkında da “ihaleye fesat karıştırmak” suçlarından “görevsizlik kararı” verdi.
Kararında, Mungan’ın da aralarında bulunduğu tüm sanıklar hakkında 2734 sayılı Kamu İhale Yasası’nın 56 ve 60’ıncı maddeleri gereğince kendi mahkemelerinde kamu davası açıldığını belirten mahkeme heyeti, bu suçun yargılamasının kendi mahkemelerinin görev alanına girmediği sonucuna vardı. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

YÖK ‘yürütülemiyor’

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa