29 Mart 2008 00:00

YÖK ‘yürütülemiyor’

Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç döneminde tam zamanlı çalışacak yeterli üye bulunamadığı için kurulmayan ve 4 yıldır çalışmayan Yürütme Kurulu’nun yeniden oluşturulmasına karşın kurulur kurulmaz gelen istifalar sonrasında ne olacağı hâlâ tartışma konusu.

Paylaş

Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç döneminde tam zamanlı çalışacak yeterli üye bulunamadığı için kurulmayan ve 4 yıldır çalışmayan Yürütme Kurulu’nun yeniden oluşturulmasına karşın kurulur kurulmaz gelen istifalar sonrasında ne olacağı hâlâ tartışma konusu.
31 Mart Pazartesi günü toplanacak YÖK Genel Kurulu’nda komisyon raporları sunulacak. Ayrıca Yürütme Kurulu’nda yaşanan istifalar sonrasına boşalan iki koltuk için de seçim yapılacak. YÖK Genel Kurulu tarafından 13 Mart’ta yapılan toplantıda oluşturulan YÖK Yürütme Kurulu’nda Prof. Dr. Mustafa İlhan ile Prof. Dr. Fikret Şenses istemedikleri halde seçildikleri gerekçesiyle istifa etmişti. Kurula, YÖK başkan ve başkan vekillerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı, Bakanlar Kurulu ve Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) kontenjanından ikişer üye daha seçildi. 13 Mart’ta yapılan genel kurulda, Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Prof. Dr. Durmuş Günay, Bakanlar Kurulu kontenjanından Prof. Dr. Halis Ayhan, Prof. Dr. Yekta Saraç, Yürütme Kurulu üyesi olarak seçilmişti. ÜAK kontenjanındaki genel kurul üyeleri arasından aday çıkmadığı için bu kontenjana mensup bütün üyeler arasından yapılan seçimde, Şenses 11, İlhan ise 9 oyla YÖK Yürütme Kurulu’na getirilmişti. Prof. Dr. Şenses ve Prof. Dr. İlhan, 20 Mart’ta yapılan genel kurulda Yürütme Kurulu’ndan istifalarını sundular. İşleme alınan istifalar, 31 Mart Pazartesi günü yapılacak genel kurulda gündeme gelecek. Pazartesi günü yapılacak toplantıda, ÜAK kontenjanından Yürütme Kurulu’na katılacak iki kişinin belirlenmesi için yeniden seçim yapılacak. YÖK Yürütme Kurulu ilk toplantısını da 7 üye ile çarşamba günü gerçekleştirdi. İstifa ettiğini açıklayan Prof. Dr. İlhan ile Prof. Dr. Şenses’in katılmadığı toplantıda, genel kurul tarafından Yürütme Kurulu’na devredilen yatay-dikey geçiş ve denklik konularının tartışıldığı öğrenildi. Kurul, 31 Mart’ta yapılacak olan genel kurulda tartışılacak bazı gündem maddeleri hakkında da ön çalışma yaptı.
Yürütme kurulunun toplanması için boş bulunan üyeliklerin doldurulmasına ihtiyaç bulunmuyor. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na göre “Yükseköğretim Genel Kurulu’nun toplantı nisabı on dört, Yürütme Kurulu’nun toplantı nisabı ise altıdır” ibaresi yer alıyor. Kanunda genel kurul ile Yürütme Kurulu’nda alınan kararların toplantıya katılanların oy çokluğu ile alınacağı, oylamalarda eşitlik olması halinde ise başkanın oyunun iki sayıldığı belirtiliyor. Yükseköğretim Kanunu’na göre “danışman” görevi gören Yürütme Kurulu’na, genel kurul tarafından gerekli görülmesi halinde, “yükseköğretimin planlanması, düzenlenmesi, yönetilmesi ve denetlenmesi, yönetmeliklerin hazırlanması, yükseköğretim üst kuruluşlarıyla, üniversitelerce hazırlanan bütçelerin tetkik ve onaylanması ile rektörlüklere aday gösterme dışında kalan yetki ve görevlerinden uygun gördüğü bölümleri” de devredebiliyor. (Ankara/ANKA)
ÖNCEKİ HABER

Ergenekon soruşturmaları sürüyor

SONRAKİ HABER

10 metre yükseklikten düşen kaynak ustası Recep Kul yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa