Antep ‘mücadeleye devam’ diyor

AKP Hükümeti’nin çıkarmaya çalıştığı SSGSS Yasası’na karşı 14 Mart’ta ülke genelinde yapılan iki saatlik iş bırakma eylemine Gaziantep’teki kamu emekçileri ve işçi sendikaları da katıldı.


AKP Hükümeti’nin çıkarmaya çalıştığı SSGSS Yasası’na karşı 14 Mart’ta ülke genelinde yapılan iki saatlik iş bırakma eylemine Gaziantep’teki kamu emekçileri ve işçi sendikaları da katıldı. Gaziantep’te işçiler sonuç alınana kadar mücadelenin devam etmesi gerektiğini söylüyorlar. Örgütsüz oldukları için büyük çoğunluğu 14 Mart’taki iş bırakmaya katılmayan Başpınar Organize Sanayi Bölgesi işçileri ise yasanın tamamen geri çekilmesini istiyor. Sabah işe gitmek için servis bekledikleri duraklarda görüştüğümüz işçiler yasaya karşı bütün işçilerin harekete geçmesi gerektiğini ifade ediyorlar.
Eylemler yeterli değil
Başpınar OSB’de bir tekstil fabrikasında çalışan Halil Korkmaz 15 yıldır işçilik yapıyor. Yasa ile ilgili gelişmeleri televizyonlardan takip ettiğini söyleyen Halil Korkmaz yapılan eylemleri yeterli bulmuyor. Hak alabilmek için örgütlü olmak gerektiğini söyleyen Korkmaz, “Sendikalı olmadığın zaman ağzını açmak bile suçtur” diyor. İşverenin tek bir tutanakla işçiyi işten atabildiğini belirten Korkmaz, “Biz bu yasayı kesinlikle istemiyoruz. Eğer bir yasa çıkarılacaksa işten atmaları engelleyen bir yasa çıkarılsın” diye konuşuyor.
Şu anki yasalarla bile emekli olmanın hayal olduğunu belirten bir başka Başpınar işçisi Mesut Alaş da bunun için sigortalı iş aramaktan bile vazgeçmiş. “Bu yasa çıkarsa işverenden sigorta istemenin anlamı kalmayacak” diyen Alaş, böylece sigortasız ve kayıt dışı çalışmanın artacağına dikkat çekiyor. Yasayı durdurmak için yapılacak her eyleme katılacağını söyleyen Alaş, “İşveren her zaman iş ister. Ama benim hakkımı vermezse ben de ona iş vermem” diyor.
20 yılık işçi Hüseyin Bayeser, yasanın değiştirilmesini değil tamamen geri çekilmesini istiyor. Eylemlerin yasa geri çekilene kadar devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Zaten belirli bir yaştan sonra işverenin işçiyi çalıştırmadığını söyleyen Hüseyin Bayeser, “Yasanın engellenmesi için bütün çalışanların birlikte hareket etmesi lazım. Halkanın biri eksik olursa zincir işe yaramaz. Burada da en büyük görev sendikalara düşüyor” diyor. (Gaziantep/EVRENSEL)
www.evrensel.net