30 Mart 2008 00:00

SSGSS eylemine çağrı yapıldı

Tüm Bel-Sen’in 3. Olağan Genel Kurulu dün çalışma raporu üzerine delegelerin konuşmaları ve raporların görüşülmesi ile devam etti.

Paylaş

Tüm Bel-Sen’in 3. Olağan Genel Kurulu dün çalışma raporu üzerine delegelerin konuşmaları ve raporların görüşülmesi ile devam etti. Genel Kurul bugün yapılacak seçimlerle sona erecek olup, son saatlere kadar bir anlaşma sağlanamazsa iki listenin çıkması bekleniyor.
Divan Başkanı, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Diş Hekimleri Birliği tarafından 1 Nisan Salı günü Meclis önünde ve tüm illerde yapılacak eylemlere katılım çağrısı yaptı. Nisan ayının son haftalarında 1 Mayıs’a yönelik kampanya başlatılacağını da belirten Görgün, sadece örgütlü kesimlerin değil, tüm halkın, emekçilerin, işsizlerin alanlara çıktığı bir 1 Mayıs olması için çalışacaklarını söyledi.
Daha sonra raporlar üzerine söz alan bazı delegeler, 15 gün önceden kendilerine gönderilmesi gereken çalışma raporunu, Genel Kurul günü ancak alabildiklerini, dolayısıyla inceleyemediklerini belirterek, bunun delegelere saygısızlık olduğunu söylediler.
Siirt delegesi Ferit Hepözdemir, salondakileri Türkçe ve Kürtçe selamlayarak, mücadele uğruna yaşamını yitiren Elmas Yalçın, İkram Mihyaz ve diğerlerini andı. 2007’nin emekçilere düşük ücret, sefalet getirdiğini, demokrasi taleplerini dile getiren emekçilerin cezalarla karşılaştıklarını kaydeden Hepözdemir, silahlanma açısından dünya ülkeleri arasında ilk 15’te yer alan Türkiye’nin, BM insani gelişmişlik raporlarında 100. sırada olduğunun altını çizdi..
İttifakı eleştirdi, ittifak açıkladılar
Rize delegesi Ömer Salih Eroğlu da seçimler için oluşturulan ittifakları eleştirdi. Bazı grupların yaptıkları ittifak protokollerinde, listeden birinin seçilmemesi halinde olağanüstü kongreye gidileceği ifadesinin yer aldığını savunan Eroğlu, bunun aba altından sopa göstermek olduğunu söyledi. İsim vermeden Yurtseverleri kastederek, farklı bölgelerden gelen, farklı kültürler olabileceğini, bunun sendikanın zenginliği olduğunu belirten Eroğlu, ittifakın ise dayatma olduğunu ileri sürdü. Eroğlu, Rize, Samsun, Ordu ve Giresun illerinin birlikte hareket ettiğini savundu.
DSD grubundan olduğunu belirten Ankara delegesi Sinan Saraç ise “Vicdan Baykara’nın yeniden genel başkanlığını tescil eden bir genel kurul olamaz” diye konuştu.
Diyarbakır Şube Başkanı Edip Yaşar da demokratikleşme olmazsa, sendikal hak ve özgürlüklerin, kazanımların ileri götürülmesinin de mümkün olmadığını belirterek, ittifakları eleştirenlere de merkezi yapılanmanın örgütsel gerçekliğe göre şekillenmesi gerektiğini söyledi.
Kadınlar yönetimlerde yok
Ankara delegesi Güler Elveren de kadın sorunlarına ve sendikalarda kadınların yönetim organlarında yeterince yer almadığına değindiği konuşmasında, Nowamed’li kadınların mücadelesini örnek gösterdi.
Elveren, çalışanların yüzde 40’ının kadın olmasına rağmen, yarısı oranında kadının bile sendikal örgütlenmelerde, yönetimlerde olmamasını eleştirdi.
Ankara delegesi Sadrettin Aydemir de saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde toplandıklarını, esnek çalışma, taşeronlaştırma, ücretli, sözleşmeli istihdam şekilleri ile emekçilerin bölündüğünü, birbirleri ile rekabet eder hale getirildiklerini söyledi. SSGSS tasarısı ile emekçilerin gelecek güvencesinin ellerinden alınmak istendiğini de belirten Aydemir, emek örgütlerinin Kürt sorununun çözümüne uzak durmasını da eleştirdi.
Murat Ergenekon da “Artık söz bitti, sıra grevde” sloganının hayata geçirilmesinin artık zamanı olduğunu söyledi.
Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Satı Burunucu Çalı da “Herkese Sağlık, Güvenli Gelecek” ve Ankara Şubeler Platformu gibi yerel örgütlenmelerin bütün illerde oluşturulmasının emekçileri mücadele için cesaretlendireceğini söyledi. Çalı, SSGSS eylemlerine güçlü katılımın kazanım getireceğini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İşçiler SSGSS’nin iptalini istiyor

SONRAKİ HABER

19 Şubat 1972’de öldürülen gençlik önderi Ulaş Bardakçı kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa