30 Mart 2008 00:00

Yüzü parçalanan çocuğa örgüt davası!

Diyarbakır’da 28 Mart 2006 olayları zamanı… İki yıl önce bugün, 29 Mart günü okuldan eve giderken polisin attığı gaz fişeği, 13 yaşındaki A.Y’nin yüzüne geldi ve burnu parçalandı … Bir hafta hastanede yattı.

Paylaş

Diyarbakır’da 28 Mart 2006 olayları zamanı… İki yıl önce bugün, 29 Mart günü okuldan eve giderken polisin attığı gaz fişeği, 13 yaşındaki A.Y’nin yüzüne geldi ve burnu parçalandı … Bir hafta hastanede yattı. Yarasının iyileşmesi haftalar sürdü. Ortaokul öğrencisiydi daha. Suç duyurusunda bulundular, takipsizlik kararı verildi. Ancak asıl trajik olan kendisi hakkında “örgüt üyeliği ve yardım, yataklıktan” dava açılması oldu. Bugün 15 yaşında ama yaşı kadar hapis cezası ile; 15 yıl ile yargılanıyor. A.Y’nin babası 90’lı yıllarda gazete sattığı için vurulmuş, 13 yaşındaki amcası ise faili meçhule kurban gitmişti.

Evlerine sürekli gelen ve dava için fotoğrafını isteyen polisler nedeniyle korku ile geçiyor günleri. Bugün 15 yaşında, neşeyle parlaması gereken gözleri hep öne eğik konuşurken. İçine kapanmış, ağzından kelimeler zorla çıkıyor.
“Okul arkadaşlarım burnumla bazen alay ediyordu. Yalnız kalmayı tercih ediyorum. Sokağa çıkmaktan korkuyorum. Derslerim olaydan önce çok iyiydi şimdi kendimi veremiyorum derslerime, o yüzden çok kötü. Hep başıma bir şey gelecekmiş gibi hissediyorum. Ben böyle şeyler yaşamak istemiyorum. Özgür olmak istiyorum. Arkadaşlarımla özgürce gezmek istiyorum. Ama çıkmaya korkuyorum dışarı” sözleri güçlükle duyuluyor.

A.Y.’nin avukatı Ömer Halefoğlu olay meydana geldiğinde 13 yaşında olan bir çocuğun “örgüt üyeliğinden” yargılanmasındaki trajediye dikkat çekiyor. Halefoğlu davayı, “Savcılık çocuğun yaralanma olayından takipsizlik kararı verdi, polis kusuru yok denildi. İtirazımız reddedildi. Ardından savcılık çocuk hakkında suç duyurusunda bulundu ve soruşturma başlattı. İddianame hazırlandı ve mayıs ayında ilk davası başlayacak. Örgüt üyeliği, örgüte yardım ve yataklık etmek gibi iddialarla hakkında istenen toplam ceza 15 yılın üzerinde. Biz dosyanın takipçisi olacağız” sözleriyle özetledi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Babası endişeli

A.Y, 1993 doğumlu. Savaşın, faili meçhullerin ortasına doğdu o da on binlerce akranı gibi. Babası E.Y, büfesinde Özgür Gündem gazetesi sattıkları için sürekli tehdit ediliyordu. Önce büfe kundaklandı. Sonra silahlı saldırıya uğradı bir gün. 8 mermi saplandı vücuduna ama hayatta kaldı. Bitmedi. Bir başka faili meçhul saldırıda birlikte büfeyi işlettiği amcası öldürüldü. 1993’de yani oğlunun doğum yılında ise 13 yaşındaki kardeşi kimliği belirsiz kişilerce vurularak yaşamını yitirdi. Bugün gaz bombası ile yaralanan oğlu 15 yaşında yargılanıyor.Kendisi cezaevinde yatan ve çocuklarından 10 yıl uzak kalan baba, şimdi de oğlunun cezaevine gireceği endişesini yaşıyor.
Elif Görgü/Derya Karaçoban
ÖNCEKİ HABER

Newrozu kana bulayanlar yargılansın

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu’dan Temelli’ye: Suratında meymenet yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa