30 Mart 2008 00:00

Newrozu kana bulayanlar yargılansın

DTP, EMEP, ESP, SDP, HKM, Alınteri, Odak gibi çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü, polisin Newroz da yaşattığı şiddet ortamını protesto etti.

Paylaş

DTP, EMEP, ESP, SDP, HKM, Alınteri, Odak gibi çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü, polisin Newroz da yaşattığı şiddet ortamını protesto etti. Galatasaray lisesi önünde dün bir araya gelen parti ve kitle örgütü temsilcileri, Newroz’da yaşanan şiddetin sorumlularının yargılanmasını istedi. Eylemde, “Katiller yargılansın, Newroz tutsakları serbest bırakılsın, İçişleri bakanı istifa” pankartı açan eylemciler, “Polis vuruyor devlet koruyor, Kürt halkı yalnız değildir, Katil Erdoğan, Newroz şehitleri ölümsüzdür” gibi sloganlar attı.
Kitle örgütleri adına basın metnini okuyan EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, önceki Newroz kutlamalarında yaşanan kanlı günlerin bu yıl da polisler tarafından tekrarlandığını hatırlattı. Valiliğin izin verdiği ve polisin müdahale etmediği yerlerde Newrozun sorunsuz kutlandığına değinen Gerçek, Van, Hakkari, Yüksekova ve Siirt de komik gerekçelerle kutlamalara müdahale edildiğini ifade ederek, cop, gaz ve kurşunla halka karşı terör estirildiğini dile getirdi. Polisin, Van da ve Diyarbakır daki yapan halkın üzerlerine ateş açmaktan kaçınmadığını söyleyen Gerçek, “Bölgede emniyet güçlerinin DTP milletvekillerine gösterdiği yaklaşımlar, Başbakanın DTP’lilerle görüşmeme niteliğini yansıtıyor” dedi. Kürt halkının eşitlik ve özgürlük taleplerine kulak verilmesi gerektiğini belirten Gerçek, İçişleri Bakanını istifaya çağırdı. Newroz kutlamalarında bir çok vatandaşın yaralandığını ve ölümlerinde yaşandığını anlatan Gerçek, saldırıya sebep olan emniyet güçlerini görevden alınmasını ve tutuklananların da bırakılmasını talep etti. Eylem sırasında çok sayıda polis aracı ve panzer bulunması dikkat çekti. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Cenazelerini alamadılar

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa