Cenazelerini alamadılar

Şırnak'ın Besta Bölgesi'nde 12 Mart'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren 9 HPG'liden, Abdülkerim Ertaş (Kurtay Faraşin), Ali Mürşit (Brusk Kobani), Mustafa İşçan (Şiyar Van) ve Şaban Aktaş'ın (Piling Hakkari) cenazelerini almak için Şırnak'a gelen aileler...


Şırnak'ın Besta Bölgesi'nde 12 Mart'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren 9 HPG'liden, Abdülkerim Ertaş (Kurtay Faraşin), Ali Mürşit (Brusk Kobani), Mustafa İşçan (Şiyar Van) ve Şaban Aktaş'ın (Piling Hakkari) cenazelerini almak için Şırnak'a gelen aileler yetkili mercilere yaptıkları başvurulara olumlu yanıt alamayınca cenazeleri alamadan geri döndü. Konuya ilişkin DTP Şırnak İl binasında basın açıklaması yapan aileler adına konuşan Selim Ertaş, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunduklarını ancak görevli savcının kendilerine, "Olayın meydana geldiği ilk günlerden itibaren yasal otopsilerin yapılması talebime rağmen bana otopsi yapma imkanı sağlanmamıştır. Otopsi için cenazelerin getirilmesi talebim vardır ancak hala yerine getirilmiş değildir. Cenazelerinizi getirmek ya da getirilmesi için size izin verecek durumda değilim" dediğini aktardı.
Vali Ali Yerlikaya ile de görüştüklerini belirten Ertaş, "Vali, bu konuda bize yardımcı olamayacağını söyledi. Olay yerinin güvenlik bölgesi olduğunu, o bölgede hiçbir yetkiye sahip olmadığını söyledi" dedi.
Öte yandan, Şırnak'ın Besta Bölgesi'nde çıkan çatışmada yaşamını yitiren Abdulkerim Ertaş için düzenlenen gıyabi cenaze töreninin ardından binlerce kişi taziye evine doğru yürüdü. (Şırnak-Van/DİHA)
www.evrensel.net