31 Mart 2008 00:00

Nihat Yurdakul’a temsilcilerden tepki

Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul’un muhalif İstanbul şubelerine yönelik baskıları artarak devam ediyor.

Paylaş

Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul’un muhalif İstanbul şubelerine yönelik baskıları artarak devam ediyor. İstanbul 3 No’lu Şube’yi kapatmak isteyen Yurdakul, son olarak 2 No’lu Şube sekreterini amatörlüğe çekerken, seçimle göreve gelen 1 No’lu Şube’nin işyeri temsilcisini de görevden aldı. İşyeri temsilcileri, Yurdakul’un kendine muhalefet olan şubelerden kurtulmaya çalıştığını dile getirerek, bu uygulamalara tepki gösterdi.
Belediye-İş 1 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Hasan Karakazan, “En büyük zararı sendikamızdan görmeye başladık. 3 No’lu Şube’nin kapatılmak istenmesi bizi üzdü. 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Ayrılmaz, İstanbul’da işçi sınıfına çok faydaları olan bir kişidir. Madem şubeyi kapatacaksan önce gel İstanbul işçisine sor” diye konuştu. Son 5-6 yıldır Belediye-İş’in örgütlenme yapmadığını belirten Karakazan, örgütlü olan işçilerin de sendikadan uzaklaştığını, sendika içinde neler olup bittiğini bilmediklerini kaydetti.
Temsilcileri de görevden almaya başladı
Toplusözleşme döneminde şubenin kapatılmak istenmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Karakazan, “Hüseyin Ayrılmaz’ın toplusözleşmeye girme hakkı alınıyor. Yurdakul işçiyi sevmiş olsaydı bunu yapmazdı. TİS sonrası gelip işçiye danışarak böyle bir karar alırdı. Şubeleri bıraktı, artık temsilcileri görevden almaya başladı. Suçu ne? ‘Bizim gelirimiz giderimiz nedir? Sendikanın yapısını anlatın!’ dediği için temsilcilikten alınıyor. Sadece üyesi olduğu işçi değil, halktan birisi sorsa dahi bunları cevaplaması gerekiyor. Kimin parasının hesabını kime vermiyor?” diye sordu.
Belediye-İş 1 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Cengiz Özyurt, genel merkezin İstanbul işçisine yönelik ilgisizliğinden yakındı. Talep ettiklerinde “Siz buna layık değilsiniz” yanıtını aldıklarını kaydeden Özyurt, “Kendi hesap veremediği zaman bizi küçük düşürmeye çalışıyor” dedi. Özyurt, seçilmiş temsilcinin görevden alınmasına da tepki gösterdi.
Belediye-İş karanlığa gidiyor
Belediye-İş 2 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Mehmet Ali Yavuz ise sendika içindeki antidemokratik uygulamaları protesto ettiğini kaydetti. 3 No’lu Şube’nin kapatılmak istenmesinde art niyet olduğunu belirten Yavuz, bu şubenin Belediye-İş için çok önemli olduğuna dikkat çekti. “Eğer tüzük gereği kapatılması gerekiyorsa o zaman tüzüğü değiştirsinler. Çünkü bu şube kapatılamayacak kadar önemli bir şubedir İstanbul işçisi için. Nihat Yurdakul’un özellikle İstanbul’la ilgili kötü niyetleri var. İşyeri temsilcilerini görevden alıyor. Şubeleri kapatıyor” diyen Yavuz, Yurdakul’un sadece kendi istediklerini yapacak olan şubeleri açık tutmayı düşündüğünü ifade etti. Belediye-İş 2 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Orhan Karataş da Yurdakul’un kendisine taraf olmayanları bertaraf ettiğini söyledi.
Belediye-İş 2 No’lu Şube Mali Sekreteri Ercan Gürünlü ise şunları anlattı: “Temel sıkıntı sadece 3 No’lu Şube’nin kapatılmak istenmesi değil. Genel merkezin İstanbul’a dönük bir saldırısı var. İstanbul yönetimde temsiliyet hakkı isteyince şubelere dönük bir saldırı başladı. Önce profesyonelliği düşürüldü, sonra TİS’e girmesi engellendi. Bir karanlığa doğru gidiyoruz. Genel merkez önümüzü açması gerekirken önümüzü tıkıyor.”
Gürünlü konuşmasını şöyle sürdürdü: “Genel Başkana gazeteniz aracılığı ile sesleniyorum; İstanbul problemi böyle antidemokratik uygulamalarla, görevden almalarla, aba altından sopa göstermekle çözülmeyecektir. Böyle giderse önümüzdeki dönem kaybedenler İstanbul’daki şube başkanları olmayacak Belediye-İş Sendikası olacaktır. Herkes aklını başına almalıdır, kimse alternatifsiz değildir.”
Dikensiz gül bahçesi
Belediye-İş 3 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Selahattin Duran, “Yurdakul karşısında kimseyi istemiyor. Hüseyin Ayrılmaz, mücadeleci birisi olduğu için kendi koltuğunu sağlamlaştırmak için şubeyi kapatıyor. Dikensiz gül bahçesi istiyor” dedi.
Belediye-İş 3 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Cavide Pala da kapatma kararını kabullenemediğini ifade etti. “Bir yıldır sendikanın içindeyim. Olumsuz etkilenmeyeyim diye Başkanım Hüseyin Ayrılmaz bu tartışmaları bana anlatmamıştı. İktidar olunca kendine, işçisine yabancılaşan bir genel merkez yönetimi var karşımızda” diyen Pala, İstanbul’daki bütün eylem ve etkinliklerde lokomotif olan şubenin kapatılmasının yanlış olduğunu söyledi. Belediye-İş 3 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Hakan Kurtürk de “Bu bize yapılan bir haksızlık. Aktif bir şubeyiz. Yurdakul’un sendikayı holding gibi yönetmek istemesinden dolayı şubemiz kapatılıyor” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


Saldırılar artarken...

Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm: Aslından içinden geçtiğimiz süreçte konuşulması gerekenler iç sorunlar olmamalıdır. Bizler Genel Sağlık Sigortası, kıdem tazminatları gibi saldırıların olduğu yerde düşünün hangi sorunlarla uğraşıyor ya da konuşuyoruz. Ayrıca 2008-2010 dönemini kapsayan toplusözleşmelerimizin devam ettiği bir süreçte iç tartışmalar genel olarak sendikalara olan güvensizliği artırıyor. Hüseyin Ayrılmaz’ın şubesi 500 altında ama böyle bir süreçte yapılan doğru değil. Şubenin kapatılmasını aykırı, farklı düşündüğü için yapılmasını doğru bulmuyoruz. Toplusözleşme yetkisi elinden alındı. Bugün tüm işçi ve emekçilere saldırılar, en üst boyutta ve kapsamlı biçimde yapılırken, sendikamız kendine ait sorunlarını ele alırken ve çözerken bazı dönemlere dikkat etmelidir. Bizim itirazımız bu noktadadır.

Belediye-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aşkın: 3 No’lu Şube üye sayısı 500’ün altında olduğu için amatörlüğe düşürüldü. Kapatılmadı. Böyle bir süreç var. Ama öyle bir sonuç yok şu anda. Biz bir toplusözleşme dönemi içindeyiz. Bu süreçte iç tartışmaları alevlendirmek işçiler için kötü sonuçlanabilir. Hak mücadelesi verirken patrona karşı açık verilmesi yanlış.
Gökhan Durmuş
ÖNCEKİ HABER

Prim miktarı yükseltilmeli

SONRAKİ HABER

İzmir'de 15 kişinin yaşadığı dairede yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa