31 Mart 2008 00:00

Ön inceleme bugün

Anayasa Mahkemesi heyetinin, AKP’nin kapatılması istemiyle açılan davayla ilgili iddianamenin ön incelemesini, bugün yapması bekleniyor.

Paylaş

Anayasa Mahkemesi heyetinin, AKP’nin kapatılması istemiyle açılan davayla ilgili iddianamenin ön incelemesini, bugün yapması bekleniyor.
Raportörün raporu, Anayasa Mahkemesi üyeleri için bağlayıcı nitelik taşımıyor. İncelemede, herhangi bir eksiklik tespit edilmez ve iddianamenin kabulüne karar verilirse, ön savunmasını yapması için iddianame, AKP’ye gönderilecek.
Raportörün iddianameyle ilgili ön incelemesini tamamlamasının ardından, rapor cuma günü Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılmıştı.
Raportör, raporda “iddianamenin iade koşullarının bulunduğu” görüşünün yanı sıra ikinci seçenek olarak da, “iddianamenin, Anayasa Mahkemesi’ne sunulduğu anda kabul edilmiş sayılacağı” şeklinde görüş bildirmişti.
Bağlayıcı değil
Raportörün raporu, Anayasa Mahkemesi üyeleri için bağlayıcı nitelik taşımıyor. Anayasa Mahkemesi üyelerinin, ön inceleme raporuyla ilgili çalışmalarını tamamlamaları halinde, heyetin yarın toplanması bekleniyor.
İncelemede, herhangi bir eksiklik tespit edilmez ve iddianamenin kabulüne karar verilirse, ön savunmasını yapması için iddianame, AKP’ye gönderilecek.
AKP, yasal olarak 1 ay içinde ön savunmasını verecek. İddianamenin iadesine karar verilirse, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eksikleri gidererek iddianameyi tekrar Anayasa Mahkemesi’ne gönderebilecek. Kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi’nin 11 asıl üyesinin, en az 7’sinin oyu gerekecek. (HABER MERKEZİ)

Rehn’den ‘kapatma davası’nda AKP’ye destek

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AKP’nin kapatılması davasıyla ilgili olarak, “AB kriterlerinin ciddi ihlali durumunda” Brüksel’in müzakere sürecini gözden geçirme mecburiyetinde kalabileceğini söyledi.
Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Slovenya’nın ev sahipliğinde Brdo kentinde düzenlenen AB gayriresmi dışişleri bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AKP’ye açılan kapatma davasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bunun Türkiye’nin anayasal çerçevesinde değişiklik gerektirebilecek “bir sistem hatası” bulunduğunu ortaya koyduğunu savundu.
Olli Rehn, normal bir Avrupa demokrasisinde bu tür siyasi meselelerin mecliste tartışılması ve bu meseleler hakkında mahkemelerde değil sandıkta karar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Olli Rehn: ‘Gözden geçirme olabilir ‘
“Mahkemenin AKP’yi kapatma, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi siyasilere yasak getirme kararı almasının ne gibi etkileri olabileceğinin” sorulması üzerine Rehn, “Brüksel’in, AB’nin siyasi ve insan hakları kriterlerinin ısrarlı ve ciddi ihlali durumunda müzakere sürecini gözden geçirmeye mecbur kalabileceğini” söyledi.
Rehn, “Türk hükümetinin sükunetini koruması ve sinirlerine hakim olması ve bu kargaşaya rağmen reform sürecindeki ivmeyi sürdürmesinin önemli olduğunu” belirtti.
Olli Rehn, Anayasa Mahkemesi hakimlerinin, Türkiye’nin AB’ye katılma ve işleyen bir Avrupa demokrasisi olma konusundaki “uzun dönemli hedefini göz önüne alacaklarını” ümit ettiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Meclis’in gündemi: Sosyal güvenlik ve kapatma davası

Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta SSGSS Yasa Tasarısı’nın görüşülmesine devam ediliyor. 1 Nisan’da sendikalar ve emek örgütleri tarafından protesto edilecek olan tasarının., eğer engellenemezse bu hafta genel kurulda kabul edilmesi bekleniyor.
Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karara bağlı olarak Meclis’in bu haftaki en önemli gündemini AKP hakkında açılan kapatma davasına ilişkin gelişmelerin oluşturması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi’nin kararı salı günkü siyasi partilerin grup toplantılarına damgasını vuracak.
1 Nisan Salı günü Meclis’te AKP, CHP, MHP ve DTP grupları liderler başkanlığında toplanacak.
Onaya sunulacak
Bu arada parti kapatılmasına karşı AKP’li hukukçuların hazırladığı Anayasa değişikliğinin de bu hafta Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulması planlanıyor. 31 Mart Pazartesi günü AKP MYK toplanarak, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran Anayasa değişikliği ile alternatifli formülleri masaya yatıracak.
AKP’li hukukçuların uzun süredir üzerinde çalıştığı değişikliklere Erdoğan’ın onay vermesi halinde, söz konusu değişikliklerle ilgili süreç 1 Nisan Salı günü Meclis’te işlemeye başlayacak. (Ankara EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

AKP’yi ve kendisini tek seçenek ilan etti

SONRAKİ HABER

CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Burak Tanışık istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa