Bugün 1 Nisan Dünya Şaka Günü

Sabah uyandığınız andan, gece yatağınıza uzanacağınız ana kadar bugün şu lafı çok fazla duyacaksınız: ‘Nisan Bir...’ Evinizden çıkmadan önce, bugünün dünyanın ortak şaka günü olduğunu unutturmayacak önlem alın.


Sabah uyandığınız andan, gece yatağınıza uzanacağınız ana kadar bugün şu lafı çok fazla duyacaksınız: ‘Nisan Bir...’ Evinizden çıkmadan önce, bugünün dünyanın ortak şaka günü olduğunu unutturmayacak önlem alın. Yoksa hiç ummadığınız bir anda şaka seven bir dostunuzun kurbanı olabilirsiniz. Beklemediğiniz bir haber, paket ya da telefon, sizi ummadığınız anda yakalayabilir ve aldanabilirsiniz. Çünkü, şakanın günü 1 Nisan geldi çattı. Şaka severlerin iple çektiği 1 Nisan’da her türlü şaka serbest.
Bugün ‘şakanın evrensel günü’ olarak kabul edilen 1 Nisan. İlk olarak eski Romalıların Hilarya, Hintlilerin ise Huli Festivali’nde görülen şakaların 1564’te Fransa’da yapılan takvim düzenlemesiyle gelenek haline geldiği sanılıyor. Fransa’da 1564 yılında takvimde yapılan reformla yılbaşı 1 Nisan’dan 1 Ocak’a alındı. 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline geldi.
1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise ‘Nisan Balığı’ (Poisson D’avril) adı verildi. Fransa’dan sonra diğer ülkelere de geçen bu gelenek, 18’inci yüzyılda İngiltere ve İskoçya’ya da yayıldı, oradan da Amerika’ya taşındı. Amerikalılar bu günü 28 Aralık’ta kutluyor.
Dünyaca ünlü 1 Nisan şakaları
l1957 yılında BBC’nin saygın haber programı ‘Panorama’, ılık geçen kış nedeniyle ağaçlarda artık spagetti yetişmeye başladığını duyurdu. Bir anda televizyon kanalına telefon yağmaya başladı, tüm izleyiciler kendi spagetti ağaçlarını nasıl yetiştirebileceğini soruyordu. Telefonu açan BBC yetkilileri de ‘Bir kutu domates soslu spagettiyi ekin ve tutması için dua edin’ yanıtını veriyordu.
l1996’da Amerikan fast food zinciri Taco Bell’in, Amerikan bağımsızlık tarihinin sembolü olan özgürlük çanını satın aldığını ve federal hükümetin çanın adını Taco Özgürlük Çanı olarak değiştirdiğini açıklaması, halk arasında infial yarattı.
l1998 yılında Science and Reason adlı derginin nisan sayısında Alabama eyaletinde ‘3.14’ olan ‘pi’ sayısının değerinin yapılacak oylama ile yuvarlanarak “3.0” olacağı duyuruldu.
Türkiye’den şakalar
Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de yapılan ve zihinlerde kalan 1 Nisan şakaları ise şöyle:
*Şakacılardan biri, geçen yıl 1 Nisan şakasının dozunu kaçırınca hapis cezasına çarptırıldı. 1 Nisan 2006 tarihinde Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan vapura binen Murat Alas, üzerinde bomba olduğunu söyledi. Şakacı, vapur iskeleye yaklaşınca gözaltına alındı ve 2 Nisan’da tutuklandı.
*Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü törenlerine katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ferit Melen Havaalanı’na indi. Çelik’i karşılayan gazeteciler, “Sayın Bakanım, az önce önemli bir gelişme oldu ve Saddam Hüseyin, Türkiye’ye sığındı. ABD ve müttefik kuvvetler ise Irak savaşından geri çekildi. Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyiz’ diye sordu. Bakan, çevresindekilere, “Biz uçaktayken mi bu gelişme oldu” diye heyecanla sordu ve ekledi: “İlk defa sizden duyuyorum. Çok güzel bir gelişme, sevindim.”
*Bülent Arınç TBMM Başkanlığı sırasında, Milli Egemenlik Yılı dolayısıyla balonla Ankara gezintisi yapacağını bekleyen gazetecilere 1 Nisan şakası yaptı. Arınç, balonla gezmek yerine Meclis çatısına balon bağladı. (ANKA)
www.evrensel.net