01 Nisan 2008 04:00

70 dokunulmaz dosyası için komisyon oluşturulacak

DTP’li üç milletvekilinin daha yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki fezlekeler Meclis’e ulaştı.

Paylaş

DTP’li üç milletvekilinin daha yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki fezlekeler Meclis’e ulaştı. DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ve Mardin Milletvekili Emine Ayna hakkında üç dokunulmazlık dosyasıyla birlikte Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nda sayıları 70’e ulaşan dosyalar karar için bekliyor. Son gelenlerle birlikte 70 dosya için hazırlık komisyonu oluşturulacak.
Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, milletvekili dokunulmazlıkları ile ilgili 75 dosyayı dönem sonuna bırakırken, DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ve Mardin Milletvekili Emine Ayna hakkında üç dokunulmazlık dosyası daha Meclis’e gönderildi.
Son gelen 3 milletvekilinin dokunulmazlık dosyasıyla Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’ndaki dosya sayısı 70’e ulaştı. Komisyon, yeni dosyalar için üyeleri arasında üç ayrı hazırlık komisyonu oluşturacak. Ardından hazırlık komisyonunda hazırlanan raporlarını karma komisyon değerlendirecek.
Meclis’e son gelen dosyaların çoğunu DTP’li milletvekillerine ait dosyalar oluştururken, bu dosyaların büyük bölümü için önceki örnekleri gibi “Anayasa’da yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz” şeklindeki Anayasa’nın 14. maddesinin işletilmesi bekleniyor. Haklarında henüz bir işlem yapılmayan ve hazırlık komisyonlarında görüşülecek yeni gelen fezlekeler ve yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenen milletvekilleri şöyle: DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk, DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman, DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna, DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, DTP Bitlis Milletvekili Mehmet Nezir Karabaş, DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, MHP Niğde Milletvekili Mümin İnan, AKP Sivas Milletvekilleri Selami Uzun ve Mehmet Mustafa Açıkalın ile İstanbul Milletvekili İdris Naim Şahin, AKP Ağrı Milletvekilleri Fatma Salman Kotan ve Mehmet Hanifi Alır, AKP Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, AKP Balıkesir Milletvekili Mehmet Cemal Öztaylan, AKP İstanbul Milletvekili Necat Birinci, AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, AKP Konya Milletvekili Abdullah Çetinkaya (Ankara/ANKA)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

DURUM

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa