01 Nisan 2008 00:00

Filistinliler ‘Toprak Günü’nü kutladı

Filistinlilerin, İsrail’de Arap nüfusun yoğun olduğu kuzeydeki kentlerinde, İsrailli Arap köy ve kasabalarında düzenlediği “Toprak Günü” gösterileri, alışılmadık bir konuğa da ev sahipliği yaptı.

Paylaş

Filistinlilerin, İsrail’de Arap nüfusun yoğun olduğu kuzeydeki kentlerinde, İsrailli Arap köy ve kasabalarında düzenlediği “Toprak Günü” gösterileri, alışılmadık bir konuğa da ev sahipliği yaptı. Batı Şeria’daki Tekoa Yahudi yerleşiminin hahamı Menahem Froman, “Toprak Günü” etkinliklerine Filistinlilerle birlikte katılırken, “Adalet taleplerine ben de katılıyorum, adalet bizi barışa götürür” dedi. Tekoa yerleşimi hahamı Merahem Froman, kuzeydeki İsrailli-Arap köylerinden Arabeh’te düzenlenen “32. Yıllık Toprak Günü” gösterilerinde Arap siyasi liderler ve binlerce Arap ile birlikte yer aldı. Amacının barış mesajı getirmek olduğunu vurgulayan haham, Yahudi ve Arap toplumları arasında güvenin yeniden tesis edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Hadaş milletvekillerinden Dov Henin de gösteride yer alanlara hitaben, “Tüm İsrail kamuoyu, Arap toplumunun, anayurtlarındaki eşitlik mücadelesine destek vermelidir” diye konuştu. Aynı gösteride, Cenin’deki eski El Aksa şehitleri Tugayı liderlerinden Zekeriya Zubeydi’nin arkadaşı olduğu gerekçesiyle bir süre hapis yatan İsrailli Tali Fahima da yer aldı. İsrail’in yanı sıra Batı Şeria çapında da Toprak Günü nedeniyle gösteriler düzenlendi. Filistinliler, İsrail’in yerleşim yerleri ve duvar inşaatları nedeniyle topraklarına el konulmasını protesto etti.
Filistin İstatistik Bürosu’na göre, Batı Şeria ve Kudüs’te, işgal altındaki Filistin topraklarında kurulu Yahudi yerleşimlerinde 475 binden fazla yerleşimci yaşıyor. İsrailli yerleşim konseyleri, Kudüs hariç, Batı Şeria’daki toprakların yüzde 42’sini kontrol ediyor. İsrail’in inşa etmeyi sürdürdüğü duvarlar ise 47 bin 900 dönüm Filistinlinin toprağına el konulması sonucunu getirdi. Duvarlar, Yeşil Hat ile duvar arasında 300 bin dönümden fazla toprağı da bölüyor.
İsrailli barış hareketi “Barış Şimdi” grubu, İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakerelerine rağmen Batı Şeria’da Yahudi yerleşimlerinin inşaatının devam ettiğini açıkladı. “Barış Şimdi” grubunun dün yayınladığı raporda, Batı Şeria’da 500’den fazla yerleşim biriminin inşa halinde olduğu, ayrıca İsrail Savunma Bakanlığı’nın yaklaşık bin yerleşim birimine onay verdiği ifade edildi. Raporda, barış müzakerelerinin başlamasından önceki 2007 yılı boyunca yalnızca 46 yerleşime izin verildiğine dikkat çekildi.
İsrail Hükümet Sözcüsü Mark Regev ise yeni yerleşim birimlerinin yapılmadığını, mevcut birimlerin genişletildiğini savundu. (DIŞ HABERLER)

Hamas: Kaçırılan İsrail askeri yaşıyor

Hamas’ın sürgündeki lideri Halid Meşal, İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınırda 2006 Haziran’ında kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit’in hayatta olduğunu söyledi. Şam’da yaşayan Meşal, İngiliz Skynews televizyonuna yaptığı açıklamada, “Gilad hâlâ hayatta. İsrailliler tutuklularımıza kötü muamele etse de, biz Gilad’a iyi muamele ediyoruz” dedi.
Hamas, Gilad Şalit’in serbest bırakılması karşılığında İsrail cezaevlerinden serbest bırakılması istenen 450 Filistinlinin listesini vermişti. Ancak İsrail, bu listedekilerden çoğunun İsraillilerin ölümüyle sonuçlanan saldırılara karıştığını öne sürerek serbest bırakılamalarını reddetmişti.

İsrail ‘jest’ yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın İsrail ziyareti sırasında İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın 35 sayfalık bir “jest” paketi sunduğu bildirildi. Barak’ın, “İsrail vatandaşlarına zarar vermeyecek şekilde, bir dizi ‘gerçek anlamda’ iyi niyet jesti talep ettiği” ifade edildi.
Rapor hakkında Ynet sitesinde çıkan habere göre, bu önlemler çerçevesinde İsrail, Filistin tarafına, Ramallah kenti yakınlarında yeni bir şehir kurma veya bazı mahalleler inşa etme imkanı da tanıyacak. Bu yeni yapılaşmanın, Ürdünlü iş adamları tarafından finanse edileceği iddia ediliyor. Proje, Ramallah’ın kuzeyindeki El Bireh yakınlarında yapılacak ve Ramallah’taki konut sıkıntısına çözüm getirecek şekilde, on binlerce birimlik konut sağlayacak. Yeni kent düzenlemesinin, İsrail ordusu tarafından da onaylandığı bildirildi.
İsrail tarafının hazırladığı diğer “jestler” arasında ise İsrail kontrolü altındaki bazı bölgelere Filistin’e ait polis merkezlerinin kurulması, Filistin tarafına 25 zırhlı araç sevkıyatı, El Halil bölgesinde, Filistinlilere ait 2 kavşak inşa edilmesi, Eriha ve El Halil kentlerinde sanayi bölgelerinin kurulmasının hızlandırılması, İsrail’de çalışmasına izin verilen Filistinlilerin sayısının 5 bine çıkarılması da yer alıyor.
ÖNCEKİ HABER

‘Halkı, Kürtlere karşı MHP’liler kışkırttı’

SONRAKİ HABER

Karaman belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa