01 Nisan 2008 00:00

Resen emekliliğe geçit yok

Haber-İş İstanbul şubeleri , Telekom yönetiminin ‘yeniden yapılandırma’ adı altında yüzlerce işçiyi resen emekli etmesine karşı çıktı.

Paylaş

Haber-İş İstanbul şubeleri , Telekom yönetiminin ‘yeniden yapılandırma’ adı altında yüzlerce işçiyi resen emekli etmesine karşı çıktı. Grevin ardından yapılan toplusözleşme görüşmelerinde de şirket yönetiminin işçi sayısını azaltmak istediğini belirten Haber-İş yöneticileri, müzakerelerde kabul edilmeyen bu uygulamanın tek taraflı olarak yapılmak istendiğini ifade ettiler.
Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’nde Telekom işyeri temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Haber-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, emekliliğin işçiye tanınmış kişisel bir hak olduğunu ve bunun da Yargıtay kararları ile tescillendiğini belirtti. Yasaların işverene geçerli nedene dayalı olsa bile tek taraflı olarak iş akdi feshi tanımadığını söyleyen Dokuyucu, uygulamanın İş Kanunu’nun ‘eşit davranma borcu’ maddesine de aykırı olduğunu ifade etti. Şirket yöneticilerinin ‘yeni eleman alacağız’ dediğini aktaran Dokuyucu, “Bu da hem düşük ücretle yeni işçi alımı ve taşeronlaştırma demektir. Yani işin esası daha ucuz, örgütsüz ve esnek çalışma anlamına geliyor” diye konuştu.
Telekom yönetiminin konuyu tekrar gözden geçirmesini isteyen Dokuyucu, aksi halde Telekom işçilerinin tüm yasal mücadele hakkını kullanacağını söyledi. Haber-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Turgut Aktaş ise, 44 gün süren grevin ardından Telekom patronunun sendikayı yıpratmak adına bir çok şey yaptığını belirterek “Bu süreci de grevdeki gibi dik durup birlik olarak aşacağız” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

SAĞLICAK

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa