01 Nisan 2008 00:00

ÇMO mücadele sürdürecek

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) 9’ncu Olağan Genel Kurulu, Türkiye’de ve dünyada yaşanabilir bir çevre için mücadelenin süreceği duyurusuyla son buldu.

Paylaş

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) 9’ncu Olağan Genel Kurulu, Türkiye’de ve dünyada yaşanabilir bir çevre için mücadelenin süreceği duyurusuyla son buldu.
ÇMO 9’ncu Olağan Genel Kurulu sonunda yapılan seçimler sonunda, Ertuğrul Ünlütürk, Sevinç Karakaya, Burçak Karaman Uysal, Yılmaz Kilim, Ozan Devrim Tay, Mehmet Gölge ve Özlem Ergenler yönetim kuruluna girdi. ÇMO Genel Kurulu’nun yayınlanan sonuç bildirgesinde ise, Türkiye’de ve dünyada yaşanan çevre katliamlarına karşı yürütülen mücadelenin büyütülmesi ve desteklenmesinin önemine işaret edildi.
Sonuç bildirgesinde, küreselleşmenin tüm dünyada yoksulluk, açlık, savaş ve doğal varlıkların yokedilmesine neden olduğuna dikkat çekilerek, emperyalist ülkelerin kendilerini devam ettirebilmek adına yoksul ülkeleri işgal ettiği aktarıldı. Emperyalist güçler arasındaki çelişkilerin de büyüdüğüne dikkat çekilen bildirgede, ülkelerin doğal kaynaklarını yağmalamak ve yeni pazarlar ele geçirmek için yürütülen politikaların son dönemde daha da gericileştiğine vurgu yapıldı. Türkiye’nin de sömürüye tabi tutulduğu ve işsizliğin dünya ortalamasının çok üstünde seyrettiğine atıfta bulunulan bildirgede, AKP Hükümeti’nin ülke kaynaklarını ve sanayi işletmelerini yabancı sermayeye haraç-mezat sattığı ifade edildi. Halkın sosyal güvenlik, eğitim ve sağlık hakkının da elinden alındığı bir süreçten geçildiğine işaret edilen bildirgede, yaşamsal öneme sahip hakların piyasanın insafına terk edilmesi kınandı.
Dünyada yaşanan çevresel felaketlerin ise her geçen gün arttığı vurgulanan sonuç bildirgesinde, su, toprak ve hava kaynaklarının sorumsuzca yok edildiği bir süreçten geçildiği bildirildi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

GÜNCEL

SONRAKİ HABER

Van'da 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
>