02 Nisan 2008 00:00

Mamaklılar “dönüşümü” protesto etti

Mamaklılar, ilçede uygulamaya konulan “Kentsel Dönüşüm Projesi”ni protesto etti.“Mamak Barınma Hakkı Bürosu” temsilcileri ve beraberindeki bir grup Mamaklı, Köstence Mahallesi’nde toplandı.

Paylaş

Mamaklılar, ilçede uygulamaya konulan “Kentsel Dönüşüm Projesi”ni protesto etti.
“Mamak Barınma Hakkı Bürosu” temsilcileri ve beraberindeki bir grup Mamaklı, Köstence Mahallesi’nde toplandı. Mamak Belediyesi aleyhinde sloganlar atan grup, Belediyenin Kentsel Dönüşüm Koordinasyon Merkezi önüne kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasında, projenin, yöre sakinlerinin ekonomik-sosyal gerçekliğini, mağduriyetlerini dikkate almadığı belirtilerek, “Ketsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmuştur” denildi.
Mamak’ta “insani ve kamusal fayda içermeyen bir kentsel dönüşüm projesinin” uygulanmak istendiği dile getirilen açıklamada, “Biz rant için değil, insan için kentsel dönüşüm istiyoruz. Bir dönüşüm yapılmalıdır. Ancak birilerinin cebine para doldurmak için değil, halk yararına yapılmalıdır. Yörede yaşayan insanları ve onların başta barınma hakkı olmak üzere en temel hak ve kazanımları yok sayılıyor” görüşüne yer verildi.
Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin ise “Vatandaşı gecekondudan çıkarıyor, lüks konutlara oturtuyoruz” dedi.
Protesto gösterisinde bulunanların çoğunluğunun, Mamak’ta oturmadığını ve mağdur olmadıklarını ileri süren Şahin, “Yüzde 90’ı örgütsel amaçlı, kışkırtıcı eylem yapanlardır. Biz kesinlikle kimseyi zor durumda ve evsiz bırakmıyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Beykoz’da toprak kayması: 1 ölü

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa