HUKUK KÖŞESİ

 • SORU: Ben bir metal fabrikasında işçi olarak çalışıyordum. Fakat, benim iş sözleşmemi tazminatlarımı da ödeyerek feshettiler. Ben bu durumda işe iade davası açabilir miyim?


  SORU: Ben bir metal fabrikasında işçi olarak çalışıyordum. Fakat, benim iş sözleşmemi tazminatlarımı da ödeyerek feshettiler. Ben bu durumda işe iade davası açabilir miyim?

  İşe iade davası açabilirsiniz

  CEVAP: 4857 sayılı İş Kanunu ile getirilen en önemli yenilik iş güvencesidir. Buna göre, işveren, işçinin iş sözleşmesini feshederken fesih sebeplerini gerekçeli, anlaşılır bir dille yazılı olarak işçiye bildirmekle yükümlüdür. İş sözleşmesini, işçinin yetersizliğinden veya davranışlarından kaynaklanan bir sebeple feshedecekse, önce işçinin savunmasının alınması da gerekli şartlardan biridir. Ayrıca, iş sözleşmesinin feshedilmesinin son çare olarak düşünülmesi Yargıtay kararları ile getirilen bir ilkedir. Tüm bu hususlar sizin iş sözleşmenizin feshinde gerçekleşmemiş ise, fesih nedeninin gerçeği yansıtmadığı veya koşullarını içermediği (örneğin yazılı olarak yapılmadığı, son çare olarak düşünülmediği gibi) sebebi ile işe iade davası açabilirsiniz. Tazminatlarınızı almış olmanız işe iade davası açmanıza engel değildir. Ancak, işe iade davası sonucu işe iadenize karar verilmesi durumunda iş sözleşmeniz feshedilmemiş ve kesintisiz devam etmiş sayılacağından tazminatlarınızı iade etmeniz gerekir.
  Avukat Devrim Avcı
  www.evrensel.net